Coaching... drogą do sukcesu

Coaching... drogą do sukcesu

W dzisiejszych czasach w biznesie liczą się osiągane rezultaty, których zdobycie staje się jednak coraz trudniejsze ze względu na ogólny postęp. Badania i bilanse dowodzą, że w wielu firmach zazwyczaj marnuje się najważniejsze zasoby i nie wykorzystuje się w pełni potencjału pracowników. Każde przedsiębiorstwo powinno tworzyć atmosferę motywującą pracowników do osiągania oczekiwanych rezultatów. Należy ich wspierać, szkolić oraz dbać o ich motywację do rozwijania swoich umiejętności. Jak to zrobić? Za pomocą coachingu.

 

„Technika coachingu polega na wydobywaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia celu, a także ułatwieniu im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole. Coaching koncentruje się na rozwiązaniu (a nie na poszukiwaniu przyczyn problemów), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania .” W ostatnich latach Coaching stał się jedną z najbardziej rozwojowych dziedzin. Jego popularność bazuje na fakcie, iż przynosi on duże efekty, a co za tym idzie – przyczynia się do rozwoju osobistego, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Nie mniej jednak nadal istnieją róże fakty i mity dotyczące coachingu. Mit 1 Coaching to chwilowa moda i ostatnie narzędzie, po jakie warto sięgnąć szkoląc pracowników Na podstawie przeprowadzonych badań (przeprowadzone przez Chartered Instutute of Personel and Development) pokazano, iż w coraz większej liczbie firm obok tradycyjnych form szkolenia wprowadza się coaching.

 

Zdaniem ankietowanych jest on lepszy niż tradycyjne szkolenie - na coaching, jako najbardziej efektywny sposób szkolenia personelu, wskazało 21% osób, a na tradycyjne sesje tematyczne tylko 16% badanych. Mit 2 Coachować każdy może, jeden lepiej drugi gorzej Zgubnym jest przeświadczenie, że każdy menedżer powinien być coachem, bądź też, że może nim zostać każdy pracownik. Nie każdy może nim być, tak samo, jak nie wszyscy mają predyspozycje do pracy menedżera, terapeuty, czy też doradcy. Trzeba posiadać – przede wszystkim – osobiste kompetencje, jak również wiedzę i umiejętności, aby pomóc i nie zaszkodzić. Bowiem konsekwencje, jakie niesie za sobą nieprofesjonalnie przeprowadzony coaching są niebezpieczne, zarówno dla jednostek, jak i organizacji, dlatego nie warto podejmować ryzyka powierzenia roli coacha osobom do tego nieprzygotowanym Mit 3 Coaching to tylko spotkania i pogawędki Często sprowadza się praktykę coachingu do spotykania się coacha i klienta w celu rozmowy, jednak z całą pewnością nie chodzi tylko o rozmawianie lecz przede wszystkim o działanie.

 

To właśnie pomiędzy spotkaniami „rozgrywa się” coaching, gdy klient podejmuje aktywność, przełamuje się, odnosi sukcesy i popełnia błędy. Coaching jest zorientowany wyłącznie na teraźniejszość i przyszłość, gdyż przeszłości nie możemy zmienić. Pomaga przekraczać bariery, poznać lepiej samego siebie, podnieść poczucie własnej wartości oraz znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Często jest tak, że z różnych przyczyn nie mamy wglądu w obszary naszych naturalnych umiejętności. I tu z pomocą przychodzi coach – trener, który w procesie coachingu nie jest graczem lecz narzędziem.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *