napis

telefon-fiolet

+48 608 816 943

facebook-iconyoutube-iconviemo-icon

Strona GłównaBlogNegocjacjeNEGOCJACJE Z KLASĄ- TAKTYKA ZDECHŁEJ RYBY

NEGOCJACJE Z KLASĄ- TAKTYKA ZDECHŁEJ RYBY

Chyba każdy z nas zna kogoś, dla kogo życiowym celem jest wykłócanie się o… Cokolwiek. Ma się wrażenie, że celem nie jest dla niego dojście do jakichś merytorycznych wniosków, a kłótnia sama w sobie. Chcesz, żeby udowodnił ci, że woda jest sucha? Proszę bardzo. Właśnie z myślą o takich osobach powstała taktyka zdechłej ryby opisana w poniższym artykule.

                Stosowanie taktyki zdechłej ryby jest banalnie proste. Zaczynamy od znalezienia żądania trudnego do przyjęcia dla drugiej strony na którym wcale nam nie zależy. To, że będzie ono mało realistyczne nie jest w tym wypadku najmniejszym problemem. Ponieważ wcale nie zależy nam na zrealizowaniu tego żądania, po gwałtownej reakcji oponenta możemy zrezygnować za cenę odpowiednich, teraz już ważnych dla nas ustępstw. Co jednak, gdy druga strona zareaguje całkiem spokojnie? Wtedy przydaje się umiejętność wykłócania dla samej kłótni. Przez pewien czas bronimy naszego żądania, z pełną powagą, udając, że ma dla nas faktyczne znaczenie, dopiero potem  niego rezygnujemy.

                Jak to mówią, kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Najlepszą obroną przed zdechłą rybą jest własna zdechła ryba. Strony mogą wtedy równocześnie zrezygnować ze swoich żądań i wrócić do negocjacji na równym poziomie. Równie skuteczne jest zaakceptowanie rozwiązania za cenę odpowiedniego ustępstwa oczywiście, jeśli jesteśmy w stanie to zrobić.

                Jeśli taktyka zdechłej ryby okazała się nieprzydatna w twoim przypadku, może warto zajrzeć do naszej „Bazy Wiedzy”. Zawarte tam inne taktyki negocjacyjne z pewnością sprawią, że każda kolejna rozmowa biznesowa będzie dla ciebie mniejszym wyzwaniem.

Newsletter - Bądź na bieżąco!newsletter templates powered by FreshMail

WAŻNE:
Zapisując się na nasz newsletter Wyrażaasz zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu przez Warto Szkolić Sp. z o.o. z siedzibą we Gnieźniew celu otrzymywania newsletterów.

Lista Wpisów

Kalendarz

« Czerwiec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30