napis

telefon-fiolet

+48 608 816 943

facebook-iconyoutube-iconviemo-icon

Strona GłównaBlogMerchandisingW ŚWIECIE MERCHANDISINGU: Co daje prawidłowe oświetlenie sklepu?

W ŚWIECIE MERCHANDISINGU: Co daje prawidłowe oświetlenie sklepu?

Oświetlenie to bardzo ważny element wystroju sklepu. Prawidłowo dobrane może podkreślić aranżację, zaś źle wykonane zrujnuje nawet najpiękniejszą wystawę. Dlatego dziś zapoznamy Was z podstawowymi zasadami doboru właściwego i efektywnego oświetlenia sklepowego.

Planując oświetlenie pomieszczenia musimy pamiętać, aby pomieszczenie nie było zbyt ciemne. Klienci lubią dobrze oświetlone pomieszczenia, które pozwalają im na dokładne zapoznanie się z wyglądem oferowanych produktów. Jednocześnie należy uważać, aby nie przesadzić z jasnością światła. Rażące i jaskrawe światło może odstraszyć klientów równie skutecznie co zbyt ciemne pomieszczenie.

Podczas szczegółowego planowania oświetlenia ekspozycji należy uwzględnić specyfikę oświetlanej przestrzeni i możliwe przyszłe zmiany w ekspozycji. Jeśli dostosujemy punkty świetlne jedynie do aktualnego wystroju, istnieje ryzyko, że przy ewentualnych zmianach oświetlenie nie będzie już takie doskonałe. Słabo oświetlone produkty mogą wydawać się klientowi niepełnowartościowe i gorsze jakościowo. Dobrym rozwiązaniem jest instalowanie oświetlenia akcentującego na szynoprzewodach, które umożliwią przesuwanie światła wraz z zmieniającą się ekspozycją.

Prawidłowe oświetlenie sklepu musi właściwie oddawać barwy i odcienie prezentowanych w nim produktów. Jest to szczególnie ważne w branżach, w których kolor towarów odgrywa kluczową rolę, jak np. branża odzieżowa i kosmetyczna. W takich sklepach należy zatem stosować światło o temperaturze barwowej światła dziennego.

Podkreślaniu atutów naszych produktów sprzyja prawidłowe dobranie temperatury barwowej do rodzaju oferowanych towarów. Oświetlenie niewłaściwą barwą może zniechęcić klienta do zakupu naszych produktów, a nawet negatywnie wpłynąć na wizerunek sklepu, np. w przypadku źle oświetlonego świeżego mięsa, które wygląda na nieświeże. Właściwe dla mięsa i wędlin jest światło o różowym odcieniu. Sery oświetlamy światłem żółtym, nabiał białym, a ryby i owoce morza niebieskim.

Bardzo ważne jest także zadbanie o spójność aranżacji świetlnej. Oznacza to, że jeśli z jakichś powodów zdecydujemy się na temperaturę barwową ciepłą, umiarkowaną lub zimną należy się jej skrupulatnie trzymać. Najczęściej błędy związane z tą zasadą powstają podczas prac serwisowych lub wymiany zepsutych elementów oświetlenia. Jeśli posiadamy dobrze zaprojektowany system oświetlenia powinniśmy zatem pamiętać o jego właściwym serwisowaniu, które umożliwi spójne realizowanie jego założeń.

Dobrze zaaranżowany system oświetlenia może wzbogacić i podkreślić ekspozycję naszych produktów. Dbanie o odpowiednie oświetlenie wpływa zatem na poziom sprzedaży i na pozytywny wizerunek firmy.

Newsletter - Bądź na bieżąco!newsletter templates powered by FreshMail

WAŻNE:
Zapisując się na nasz newsletter Wyrażaasz zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu przez Warto Szkolić Sp. z o.o. z siedzibą we Gnieźniew celu otrzymywania newsletterów.

Lista Wpisów

Kalendarz

« Czerwiec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30