napis

telefon-fiolet

+48 608 816 943

facebook-iconyoutube-iconviemo-icon

Strona GłównaBlogSzkoleniaWYSTĄPIENIA PUBLICZNE

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

Bez względu na nasze stanowisko, status społeczny, czy sytuację życiową, każdy z nas prędzej, czy później stanie przed koniecznością wystąpienia publicznego. Nawet jeśli to tylko złożenie przysięgi małżeńskiej, czy wygłoszenie krótkiej mowy, warto się do tego przygotować aby skutecznie zapanować nad stresem.
                Nic tak bardzo nie odbiera nam pewności siebie, jak brak przygotowania. Ważne aby w miarę możliwości przećwiczyć swoje przemówienie i dokładnie zwizualizować sobie sytuację. Jakie trudności możemy napotkać podczas wystąpienia? Jakie okoliczności działają na naszą korzyść, a jakie wręcz przeciwnie? Co możemy zrobić w poszczególnych przypadkach? Nawet jeśli znamy naszą mowę na pamięć, schowajmy do kieszeni jej kopię. Posiadanie choćby najmniejszego planu awaryjnego sprawia, że czujemy się pewniej.
                Czy wiesz, że już dwie minuty w pozycji siły to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie? Aby stać się pewniejszym zarezerwuj je na chwilę przed wystąpieniem. Oprzyj ręce pod boki, rozstaw stopy nieco szerzej niż ramiona. Unieś wysoko głowę i wyprostuj się. Oddychaj głęboko, co jakiś czas wracając do pozycji początkowej. Możesz urozmaicić sobie czas, modulując głos podczas łamańców językowych lub śpiewu. Zwiększona płynność rozmowy gwarantowana.
                Zadbaj o odpowiednią oprawę. Nic tak nie psuje pierwszego wrażenia jak poplamiona koszula, nieatrakcyjny zapach i potargane włosy. Sam również zwiększysz swoją pewność siebie, gdy będziesz wyglądał profesjonalnie. Stając się atrakcyjnym, łatwiej nam zwrócić na siebie uwagę innych, a dużo łatwiej jest mówić do publiki, która słucha.
                Przede wszystkim nie panikuj. Nawet jeśli nie jesteś urodzonym mówcą, stosując umiarkowaną gestykulację oraz będąc przygotowanym i pewnym siebie nie możesz ponieść porażki. Sugeruj się publiką. Jeśli ziewają, splatają ręce na klatce piersiowej i patrzą na zegarek, ogranicz się do najważniejszych założeń wystąpienia. Jeśli zaś patrzą na ciebie z aprobatą możesz sobie pozwolić na dodanie kilku anegdotek. Pamiętaj, to praktyka czyni mistrza, więc zamiast uciekać przed nowym wyzwaniem staw mu czoła i do dzieła.

Artykuły powiązane

Newsletter - Bądź na bieżąco!newsletter templates powered by FreshMail

WAŻNE:
Zapisując się na nasz newsletter Wyrażaasz zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu przez Warto Szkolić Sp. z o.o. z siedzibą we Gnieźniew celu otrzymywania newsletterów.

Lista Wpisów

Kalendarz

« Czerwiec 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30