,

Dlaczego warto zatrudnić się w sektorze handlowym?

Dlaczego warto zatrudnić się w sektorze handlowym?

Sprzedaż jest jedną z dziedzin, którą w naszym kraju wciąż traktuje się po macoszemu. Na Uniwersytetach można studiować życie pszczół, życie wśród kwiatów, a praca licencjacka w Akademii Wychowania Fizycznego na temat gier internetowych nie jest dużym zaskoczeniem. Wciąż jednak nie istnieją studia wyższe przygotowujące nas do bycia zawodowym sprzedawcą. Dlaczego?

Mimo tego, że zdecydowana większość ofert na rynku pracy jest bezpośrednio związana z sektorem handlowym, w naszym społeczeństwie wciąż uważa się to za zajęcie drugiej kategorii. Za miejsce dla tych, którzy nie poradzili sobie nigdzie indziej. To duży błąd, biorąc pod uwagę, że sprzedaż jest na piątym miejscu w klasyfikacji najbardziej pożądanych umiejętności przez pracodawców. Dobry sprzedawca musi bowiem poza znakomitą znajomością towaru i firmy charakteryzować się również cierpliwością, a także posiadać całą masę umiejętności miękkich. Niestety uczelnie nie są ukierunkowane na rozwój w tym kierunku i większość przyszłych handlowców wszystkiego uczy się bezpośrednio w firmie.

Uwydatnia się w tym miejscu duża różnica pomiędzy potrzebami rynku, a aktualnym systemem edukacji. Może nie powinniśmy, wzorem Japonii, całkowicie wykluczać kierunków humanistycznych, ale ukierunkować je, wprowadzając odpowiednie specjalizacje. Psychologia sprzedaży mogłaby przecież cieszyć się dużym powodzeniem, tak samo jak historia handlu.

Niestety, nawet jeśli kiedykolwiek dotrzemy do etapu, gdy szkolnictwo doceni sprzedawców, na razie jedyne co nam pozostaje to zatrudniać się w dobrych firmach. Dobrych, to znaczy takich, które inwestują w szkolenia swoich pracowników, być może na początek oferują im wsparcie coacha, ale przede wszystkim wybierają takich ludzi, którzy sami chcą się rozwijać.

Sektor handlowy jest bardzo szeroki i mamy całą masę produktów, którymi możemy się zajmować, w zależności od tego, które są nam najbliższe albo stanowią dla nas wyzwanie. Wiele firm wprowadza tzw. prowizje od sprzedaży, dzięki czemu nasz wysiłek zawsze zostanie nagrodzony, a my nie stracimy motywacji. Poza tym zapewnia nam stały kontakt z ludźmi, co wpływa pozytywnie na nasze prywatne relacje. Nie jest to miejsce w którym każdy będzie szczęśliwy, ale jeśli czujesz, że to twój świat, z pewnością odwdzięczy ci się zdolnościami przydatnymi w każdej dziedzinie życia.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *