,

Etykieta biznesu

Etykieta biznesu

Etykieta biznesu, to nie tylko reguły dzięki którym potrafimy z klasą prowadzić rozmowy biznesowe, to również sposób na profesjonalne prezentowanie swojego przedsiębiorstwa. Jest to niezwykle istotne, gdyż właśnie dzisiaj – w dobie dużej konkurencji, jak również ogromnego natłoku informacji – należy zwrócić szczególną uwagę na budowanie pozytywnego wizerunku, który przełoży się na pozycję firmy na rynku i opinię w oczach klientów.

Firma, która pamięta o etykiecie biznesowej może wkroczyć na nowy poziom jakości pracy z klientem – dodajmy, poziom wyższy od konkurencji. Korzyści są oczywiste. Co jest zatem ważne i czego powinno się unikać? Po pierwsze, już od samego początku powinniśmy niwelować wszystko, co może niekorzystnie wpłynąć na nasz wizerunek. Dobrym przykładem tutaj są np.: źle dobrana odzież, brak rajstop w przypadku kobiet, czy też źle dobrana fryzura. Warto więc zapoznać się z zasadami dress code'u, dzięki którym nie zaliczymy przysłowiowej „wpadki”. Kolejnym ważnym elementem związanym z etykietą biznesu, jest praca nad własnymi cechami - punktualnością, dotrzymywaniem obietnic, umiejętnością słuchania, umiejętnością prowadzenia rozmowy, uprzejmością, czy wręcz… umiejętnością spóźniania się.

Słusznym jest stwierdzenie, że często nie mamy wpływu na to, co się stanie, ale mamy wpływ na to, jak na to zareagujemy. Skoro wiemy, że się spóźnimy, to powinniśmy jak najszybciej poinformować klienta o tym, że nie będziemy na czas, ile się spóźnimy i dlaczego. Jest to ważne, gdyż niepoinformowanie o spóźnieniu dłuższym niż 15 minut jest bardzo niekulturalne i daje drugiej stronie prawo do rezygnacji ze spotkania. Powinniśmy zwrócić również uwagę na nasze rekwizyty. Np. jak wygląda nasza torba, gdzie trzymamy wizytówki, jak wygląda długopis, którym piszemy itp. Są to drobne rzeczy, które jednak składają się na nasz profesjonalizm.Zagłębiając się już bardziej szczegółowo, powinniśmy zapoznać się z typowymi zasadami savoir-vivre w biznesie.

W dalszej części przedstawiamy kilka z nich:

1. Powitanie - to mężczyzna pierwszy kłania się kobiecie, osoba młodsza – starszej, pracownik – szefowi, jeden człowiek – grupie, a wchodzący do pomieszczenia – tym, którzy już się w nim znajdują.

2. Podanie ręki – nie można robić tego od niechcenia, bądź dotykać dłoni innej osoby jedynie końcówkami palców. Do uścisku warto dodać uśmiech, a nawet miłe słowa. Takiemu przywitaniu powinien towarzyszyć również kontakt wzrokowy.

3. Przedstawianie - przedstawiając kogoś zawsze należy podawać jego pełne imię i nazwisko. Jeśli przedstawiamy komuś osobę z wyższą rangą, wymagana jest szczególna dbałość o formę, np. „Pan profesor pozwoli, że przedstawię panu naszego doktoranta, pana Nowaka”.

4. Tytułowanie – do dyrektorów i wicedyrektorów czy chociażby prezesów i wiceprezesów zawsze zwracamy tak samo, a więc Panie Dyrektorze i Panie Prezesie. Błędem jest tytułowanie zastępcy dyrektora Panem Wicedyrektorem.

5. Przechodzenie na „Ty” - podczas przechodzenia na Ty, nakazane jest, by z taką propozycją zawsze wychodziła osoba starsza. Wyjątki stanowią tutaj relacje damsko-męskie, gdzie to kobieta składa taką propozycję.

To, o czym wyżej wspomnieliśmy, to tylko kilka kwestii, które dotykają tematu etykiety biznesu. Jest to świat, który warto poznać i się z nim zaprzyjaźnić, bo może wnieść wiele dobrego do naszego życia i pracy, więc działajmy!

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *