,

Jak obronić się przed manipulacją?

Jak obronić się przed manipulacją?

Natura ludzka, jak wszyscy dobrze wiemy, ma swoje dobre i złe strony. Nieustanne dążenie do wytyczonych celów, często niestety wiąże się z użyciem mniej kulturalnych działań. Jednym z nich jest manipulacja. Wykorzystywanie naiwności drugiej osoby jest chwytem skutecznym, lecz źle postrzeganym w społeczeństwie. Dlaczego jednak manipulacja jest tak powszechnym zjawiskiem? Ponieważ dzięki niej można osiągnąć swój cel bez większego trudu. O tym, jak często wykorzystuje się dzisiaj tę „umiejętność” świadczą między innymi specjalne szkolenia, uczące skutecznej obrony przed takimi sztuczkami.

Manipulacja, a perswazja

Na pierwszy rzut oka, różnica pomiędzy manipulacją a perswazją, jest bardzo mała. Obie formy mają na celu skłonić drugą osobę do podjęcia konkretnych działań. Przyjrzyjmy się jednak temu bliżej. Perswazją nazywamy przekonanie drugiej osoby do słuszności konkretnych działań. W tym celu podajemy prawdziwe informacje, przedstawione w najlepszym świetle. Ma ona łagodny wydźwięk i jest pozytywnie postrzegana przez społeczeństwo. Jest także jednym z elementów szkolenia z negocjacji. Zupełnie inaczej wygląda sprawa manipulacji. Samo słowo jest nacechowane negatywnymi emocjami - i słusznie. To zachowanie polega na przedstawieniu informacji, niejednokrotnie fałszywych, które oddziałując na emocje i skłaniają do podjęcia pewnych decyzji. Niestety, te decyzje przeważnie odnoszą zły skutek dla ofiary manipulacji.

Gdzie mamy do czynienia z manipulacją

Wydawałoby się, że z manipulacją mamy do czynienia głównie podczas bezpośredniego starcia z drugą osobą. Jednak w rzeczywistości z tym zjawiskiem mamy do czynienia również będąc samemu. Oglądając telewizję, bądź czytając kolorowe magazyny spotykamy się z poradnikami lub reklamami cudownych produktów, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Ta sama sytuacja ma miejsce w sklepach. Umiejętne rozmieszczenie artykułów i zaniżanie cen o jeden grosz to skuteczne sposoby wpływania na ludzkie decyzje. Osoby nieposiadające umiejętności bronienia się przed presją, z braku świadomości, poddają się woli producentów.

Czy jesteś ofiarą manipulacji?

Pierwszą zauważalną cechą manipulacji jest brak wzajemności. Działa to tak, że jedna strona wywiera presję, wzbogacając się na tym działaniu, podczas gdy druga jest poszkodowana psychicznie lub materialnie. Zastanówmy się, w jaki sposób korzystamy z danej umowy. Drugim istotnym aspektem jest zorientowanie się w słuszności podejmowanej decyzji. Czy faktycznie wykonujemy tę czynność ponieważ tak chcemy? A może jednak zagrano na naszych emocjach? Po trzecie, urok manipulanta. Jeśli decyzję podejmujemy pochopnie, ponieważ osoba wywarła na nas wyjątkowo korzystne wrażenie, to bardzo możliwe, że jesteśmy jej kolejną ofiarą.

Obrona przed manipulacją

W dobie dzisiejszego „prania mózgu” warto mieć na uwadze uczestnictwo w specjalnym szkoleniu z obrony przed manipulacją. W trakcie zajęć eksperci przedstawią metody wpływu na ludzką podświadomość oraz skuteczne sposoby obrony przed nimi. Za pomocą odgrywanych scenek, autentycznych historii oraz prezentacji, uczestnicy kursu dowiedzą się na co należy zwracać uwagę w trakcie rozmowy z tak zwanymi „naganiaczami”. Korzyścią będzie także zrozumienie całego procesu podejmowania decyzji.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *