,

Najczęstsze błędy merchandisingu

Najczęstsze błędy merchandisingu

W dzisiejszych czasach Merchandising odgrywa na płaszczyźnie rozwoju firmy znaczącą rolę. Wielu przedsiębiorców słusznie inwestuje w szkolenia pracowników z tej dziedziny, gdyż – naprawdę warto – choćby pokrótce orientować się w tej tematyce. Często mówi się o znaczeniu Merchandisingu, o jego roli, czy też etapach. Warto jednak wspomnieć również o tym jakie pułapki można napotkać, kiedy na własną rękę próbujemy stworzyć idealną koncepcję zagospodarowania sklepu.

Najczęściej popełnianym błędem jest chaos półki. Rozumieć przez niego należy nieprawidłowe ułożenie produktów, nieczytelną ekspozycję, czy też zbyt dużą liczbę marek na półce. Zazwyczaj błędem małych sklepów jest przypadkowe ustawienie produktów (zdarza się np., że różnej wielkości opakowania o różnym przeznaczeniu stoją obok siebie), która może sprawić, że w oczach klienta daje to wrażenie nieładu i braku logiki.

Kolejnym z błędów są braki na półce. Często bywa tak, że towar szybko rotujący nie jest na bieżąco uzupełniany i półki świecą pustkami. Ważne jest by zapewnić klientowi wrażenie obfitości oferty asortymentowej, dać mu możliwość wyboru. Trzeba tu jednak uważać, ponieważ nie trudno z pułapki braków, wpaść w pułapkę przesytu.

Innym błędem jest tzw. pułapka zmiany. Chodzi tu o zbyt częste zmiany ekspozycji np. okna wystawowego, układu półek, układu produktów na hali. Pamiętać warto, że klienci nie znoszą sytuacji, kiedy muszą po całym sklepie szukać produktu, który był w znanym im wcześniej miejscu.

Dość częstym, jednak niezwykle ważnym błędem jest także zła komunikacja w sklepie lub jej brak. Przykładem złej komunikacji jest podawanie różnych informacji w nieprawidłowy sposób np. brak czytelnego oznaczenia cen. Jest to istotne, gdyż niejasność przekazu jest drażniąca dla klientów i stanowi przeszkodę w komforcie zakupów.

Kolejnym błędem jest pułapka związana z doświadczeniem osób zarządzających półką. Pojawia się ona zazwyczaj w sytuacji, gdy właściciel sklepu lub jakiś kierownik uważa, że zjadł wszystkie rozumy i nie potrzebuje rady kogoś z boku, kogoś kto ma doświadczenie z różnorodnych sklepów.

Jednym z częstszych błędów jest także powstający tłok. Sytuacja ta dotyczy ustawienia regałów i produktów w taki sposób, że powoduje to zatory w alejkach. Złe ulokowanie może np. utrudniać wejście do sklepu innym klientom (pułapka wąskiego gardła). Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ niejasno wytyczone czy zblokowane ścieżki mogą spowodować wycofanie się klienta ze sklepu lub rezygnację z części zakupów, co zakończy się mniejszą kwotą lub utratą potencjalnej transakcji, a nawet utratą samego klienta.

Powyższe błędy, choć mogą wydawać się mało istotne, stanowią bardzo ważną przeszkodę w tworzeniu przyjaznych wnętrz użytkowych. Ich eliminacja, jak również pilnowanie, żeby nie wpaść w nie ponownie, przyczyni się do zwiększenia komfortu klientów podczas zakupów, co w prosty sposób przełoży się na ich lojalność i dokonywanie transakcji.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *