,

Negocjacje na piątkę

Negocjacje na piątkę

Rzadko jest tak aby interesy dwóch firm szły ze sobą całkowicie w parze. Bardzo często natomiast można znaleźć oś wspólną, która napędziłaby potencjalną współpracę. Negocjacje dają nam szansę na odszukanie takiej jej formy, która będzie korzystna dla obu stron. Jeśli chcesz poznać najważniejsze zasady tej trudnej sztuki, zapraszamy do zapoznania się z 1o krokami, które są kluczem do udanych negocjacji!

Krok 1 – negocjuj oferty, a nie ich uzasadnienia

Strona przeciwna może argumentować dlaczego składa taką, a nie inną propozycję. Oddziel ofertę od reszty treści i dopiero wtedy oceniaj, czy rzeczywiście jest dla ciebie korzystna.

Krok 2 – ustępuj z wyczuciem, rezygnując z niewielkich „porcji”. Pierwsze koncesje powinny być podkreślane jako dowód dobrej woli

Ty wiesz, jak daleko możesz ustąpić w swoich żądaniach. Nie pozbawiaj się jednak wszystkich możliwości już na początku.

Krok 3 – pamiętaj o punkcie środkowym, do którego dążą obie strony

To, że twój oponent zgodził się na negocjacje oznacza, że on również jest gotowy do pewnych ustępstw. Szukaj rozwiązania pomiędzy waszymi propozycjami, które wydaje ci się satysfakcjonujące.

Krok 4 – słuchaj bardzo uważnie ofert drugiej strony, zważaj na uczucia

Czy wiesz, że w propozycjach drugiej strony znajduje się wszystko co musisz wiedzieć aby negocjacje zakończyły się pomyślnie? Dlatego weź pod uwagę uczucia rozmówcy i znajdź złoty środek.

Krok 5 – przyjmij pewne minimum, ale zgłoś ofertę znacznie wyższą

Nigdy nie pozbawiaj się możliwości ustępstw. Ujawniając od razu swoje minimum jesteś na straconej pozycji.

Krok 6 – nie trać plastyczności, choć upieraj się przy swoim

Jeśli w trakcie negocjacji otrzymasz bardzo korzystną dla siebie ofertę, nie bój się zmienić założeń. Może się zdarzyć, że w fazie planowania po prostu nie uwzględniłeś takiej możliwości, jaką przedstawił ci oponent.

Krok 7 – zawsze dysponuj kilkoma ofertami, ale zamykaj się w jednej

Aby negocjacje nie trwały zbyt długo, każda ze stron musi skupić się na jednej możliwości. Pozostałe oferty niech będą dla ciebie wskazówką, jakich ustępstw nie możesz zaakceptować.

Krok 8 – oferty zgłaszaj w sposób zdecydowany, koncesje z wahaniem

Każde ustępstwo niech będzie ukazane, jakbyś dopiero teraz podejmował trudną decyzję na którą nie chcesz się godzić. Jeśli pokażesz, że nie zależy ci na tym z czego rezygnujesz, zmniejszasz wartość ustępstwa w oczach oponenta.

Krok 9 – ustal obiektywne oceny ofert. Unikaj braku realizmu

Nic tak nie zabija dobrych negocjacji, jak brak realizmu. Jeśli twoja oferta jest śmieszna nie będziesz brany za poważnego oponenta.

Krok 10 – bądź ambitny, mierz wysoko, ale uczciwie i w uzasadniony sposób

Pamiętaj, że podczas negocjacji masz takie szanse, jakie sobie założysz. Nade wszystko bądź jednak uczciwy i zrób co w twojej mocy aby na negocjacjach zyskały obie strony.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik będzie dla ciebie przydatny. Jeśli ten artykuł nie zaspokoił jednak twojej wiedzy na temat negocjacji, wybierz się na odpowiednie szkolenie podczas którego poznasz najskuteczniejsze techniki

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *