,

Negocjacje z klasą - taktyka czynów dokonanych

Negocjacje z klasą - taktyka czynów dokonanych

W każdej grupie znajomych jest osoba zwana planistą. Ktoś rzuca: "Pojedziemy nad morze", a on ma już wybraną miejscowość, pensjonat, zrobił menu i listę zakupów z patyczkami do uszu włącznie. Ale nie o morzu i patyczkach miał być ten artykuł, a o kolejnej technice negocjacyjnej, czyli taktyce czynów dokonanych. A co to wszystko ma ze sobą wspólnego, dowiecie się podczas lektury tekstu.

Taktyka czynów dokonanych zaczyna się niewinnie, ale jej skutki mogą być tragiczne. Jedna ze stron rozpoczyna opowiadanie o tym co będzie wynikiem negocjacji w formie twierdzącej. Nie konsultuje się przy tym w ogóle z drugą stroną lub ignoruje jej uwagi i czeka na reakcję. Gwałtowna odpowiedź byłaby dowodem na wyprowadzenie strony z równowagi, a jak wiadomo, gdy górę biorą emocje łatwiej o podjęcie złej decyzji. Brak reakcji z kolei doprowadzi do sytuacji, kiedy to drugi negocjator zgarnie wszystkie profity, po czym zakończy rozmowę. I tak jak nasz kolega w historyjce o morzu i patyczkach postawi na swoje nawet w kwestii koloru wycieraczki, tak i on nie będzie się martwił, jak się czujemy.

Nasza obrona przed taktyką czynów dokonanych zależy od czasu jej ujawnienia. Jeśli nasz oponent jest dopiero w trakcie jej stosowania należy mu natychmiast przerwać, najlepiej uświadamiając, że ta technika nie sprawdzi się w naszym przypadku. Problem zaczyna się, gdy technikę odkryjemy dopiero po jej zastosowaniu. Czasem może się okazać, że skutki są nieodwracalne, powinniśmy wtedy jako rekompensaty domagać się odpowiedniego ustępstwa jako rekompensaty.

Ile razy zdarzyło się już, że ktoś podjął za nas ważną decyzję, tylko dlatego, że oznajmił nam plan działania. Jeśli w tym roku wolisz pojechać do Gdańska niż Władysławowa albo chciałbyś przestać przegrywać z ignorującym cię oponentem, pamiętaj o technice czynów dokonanych. A jeśli chciałbyś poznać kolejne techniki negocjacyjne zapraszamy do naszej bazy wiedzy lub bezpośrednio na szkolenia.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *