,

Negocjacje z klasą - taktyka Inspektora Colombo

Negocjacje z klasą - taktyka Inspektora Colombo

Czy wiecie, że na ludzkiej dobroci żeruje się częściej niż przypuszczamy? Świetnym przykładem takiej strategii jest przedstawiana dzisiaj taktyka inspektora Colombo. Jeśli chcecie się przekonać na czym ona polega, jak ją zastosować i co ważniejsze – jak się przed nią bronić, zapraszamy do lektury. Nie zapomnijcie tylko wcześniej poznać poprzednich artykułów z naszej serii: „Negocjacje z klasą”. Wszystkie znajdziecie w naszej bazy wiedzy.

Taktyka inspektora Colombo stosowana jest często przez doświadczonych negocjatorów i polega na udawaniu żółtodzioba. Już na starcie strona informuje oponenta, że nie ma doświadczenia i zdaje się na umiejętności drugiej strony. Taka zagrywka potrafi zmienić nawet najtwardszego negocjatora w zwykłą niańkę. Redukujemy stopień bezwzględności drugiej strony, sprawiając, że zamiast dbać o swoje interesy stuprocentowo, doradza nam i jest skłonna do zdecydowanie większych ustępstw. W połączeniu choćby z taktyką skubania jest to bezwzględna przewaga i niemal pewny zysk. Oponent po prostu nie spodziewa się z naszej strony bezwzględnych zagrywek.

Gdy stajemy się celem taktyki Colombo, musimy pamiętać przede wszystkim o naszych celach. Nie możemy pozwolić sobie na słabość, jaką jest w tym momencie uczucie opiekuńczości. Jeśli druga strona faktycznie jest niedoświadczona, odczujemy to wyraźnie w trakcie negocjacji. Jeśli natomiast to tylko maska, oponent nie pozwoli sobie na drastyczną porażkę i prędzej, czy później ją zrzuci. Na wszelki wypadek lepiej założyć tę drugą opcję.

Naiwność to cecha ludzi z reguły dobrych. Niestety jeśli chcemy stać się skutecznymi negocjatorami, musimy z nią walczyć i to skutecznie. Pamiętajmy jakie są nasze priorytety i cele. Nikt z nas, podejmując negocjacje, nie ma na celu zbawienia świata, natomiast dbanie o interesy swoje i firmy, jak najbardziej. Na uspokojenie wyrzutów sumienia mogę powiedzieć jedno. Zawsze prościej jest dołożyć coś na koniec od siebie stratnej stronie niż odzyskać to, co już oddaliśmy.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *