,

Negocjacje z klasą - taktyka skubania

Negocjacje z klasą - taktyka skubania

Uczęszczając do podstawówki rodzice dużo częściej kupowali mi używane podręczniki z racji ich ceny. Nie przeszkadzało mi to, dopóki tego nieszczęsnego obowiązku negocjacji ze sprzedawcą nie przerzucili na mnie. Tym oto sposobem świat prawdziwej negocjacji, tej w której liczy się pieniądz, stanął przede mną otworem i... Przegrałam, właśnie ze względu na taktykę skubania. Jeśli chcecie wiedzieć na czym ona polega, zapraszam do lektury.

Jest to jedna z niewielu metod, która tak naprawdę zaczyna się dopiero po zakończeniu negocjacji. Bazuje na wycieńczeniu psychicznym stron i na sympatii jaką wzbudza w nas porozumienie. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej podatni na działanie oponenta. Nie mamy już przed oczyma przeciwnika, a jedynie partnera biznesowego. Co najzabawniejsze, wszystkie te zmiany zachodzą bez szczególnych bodźców. Po prostu, uznając już koniec, zrzucamy z siebie tarczę mówienia "nie" i sito ostrożności i rozwagi. To właśnie wtedy oponent rzuca nam prośbę o pozornie nie liczące się ustępstwo o niewielkiej wartości. W przypadku zestawu podręczników może to być choćby pięć złotych, ale stawka zależy oczywiście od tego co negocjujemy. W większości przypadków taka prośba zakończy się zgodą. Gorzej, jeśli za jakiś czas, tuż przed wymianą towaru, ta sama osoba poprosi o kolejne takie ustępstwo.

Obrona przed techniką ma kilka etapów. Po pierwsze, jeśli chodzi o towar ważna jest negocjacja tylko w obecności przedmiotu negocjacji i zapłata od razu po zakończeniu rozmów. Co jednak gdy negocjacje dotyczą czegoś zupełnie innego. Wtedy przechodzimy od razu do fazy drugiej. Nie mogąc zapobiec powstaniu prośby o ustępstwo, obracamy ją w żart. Przy tak niskich stawkach nikt nie powinien uświadamiać nas, że propozycja była poważna. Gdyby jednak tak się zdarzyło, zawsze możemy przejść do fazy trzeciej, czyli do zgody, ale pod warunkiem innego równie małego ustępstwa na naszą korzyść.

To zadziwiające, że już od najmłodszych lat mamy do czynienia z różnymi formami negocjacji. Jeśli więc w poprzednich latach nie udało ci się nabyć tak ważnej umiejętności jak skuteczne negocjowanie, zapraszamy do naszej bazy wiedzy oraz na szkolenia.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *