,

Negocjacje z klasą- taktyka wycofanie oferty

Negocjacje z klasą- taktyka wycofanie oferty

Mówi się, że kobieta zmienną jest. Jak widać podczas negocjacji, najwidoczniej nie tylko kobieta. Dziś porozmawiamy o taktyce wykorzystywanej już przez małe dzieci (zwłaszcza przez te wiodące prym na podwórku), a mianowicie o wycofaniu oferty.

Ci, którzy mają rodzeństwo z pewnością znają frustrację pojawiającą się za młodu, gdy już prawie umówiliśmy się z siostrą, czy bratem za zamianę obowiązkiem, ten jednak w ostatniej chwili zmienia zdanie. Irytacja budząca się w takim momencie gotowa niemalże poprowadzić do czynów karalnych. Co innego jednak dziecięca niestałość, a co innego wycofywanie oferty podczas oficjalnych biznesowych negocjacji wśród dorosłych. Kiedy więc taktyka na sens? Przede wszystkim sprawdza się jako świetny sposób skracania przeciągających się w nieskończoność rozmów. Przyspiesza tempo, a często pozwala przy okazji zdobyć kolejne profity. Nie należy jednak stosować jej zbyt często aby nie zakończyć negocjacji bez jakichkolwiek ustaleń.

Taktyka wycofania oferty jest trudna, przede wszystkim dlatego, że jeśli podejmujemy negocjacje, to najprawdopodobniej zależy nam na podjęciu jakiegoś porozumienia, a nie powrocie do punktu wyjścia. Z drugiej strony może nas doprowadzić do ustępstw, do których nie chcemy dopuścić. Jak się jej przeciwstawić? Opcje mamy dwie. Pierwszą jest próba powrotu do podjętych już wspólnie ustaleń i akceptacja ich. Druga opcja to zmiana własnej oferty, argumentując ją zmianą opcji oponenta. Każda z metod ma swoje plusy. Pierwsza pozwala na szybsze zakończenie negocjacji, ale prawdopodobnie bez większych profitów, druga trwa dłużej, może przynieść lepszą możliwość, niestety może też zakończyć się całkowitym brakiem porozumienia stron.

Zastosowanie każdej techniki negocjacyjnej powinno być poprzedzone namysłem, czy na pewno najlepiej pasuje ona do sytuacji. Dużo łatwiej jest to zrobić, mając szeroką gamę taktyk do wyboru. Jeśli chcesz sprawdzić o jakie metody powinieneś poszerzyć swoją gamę, zapraszamy do naszej bazy wiedzy oraz na szkolenia.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *