,

Reklama w miejscu sprzedaży

Reklama w miejscu sprzedaży

W dzisiejszych czasach, gdy zalani jesteśmy różnego rodzaju produktami i usługami, oczywistością jest fakt, iż przedsiębiorcy konkurują ze sobą i starają się zdobyć jak najwięcej klientów. Nie lada wyzwaniem jest dla nich przekonanie klienta, że to właśnie ich produkt jest najlepszym. Zdaniem wielu przedsiębiorców „to właśnie sklepy stają się przedmiotem gry rynkowej, a ostra konkurencja wymusiła na nich wojny cenowe, promocje produktów, informowanie o nowych ofertach”. Najczęściej takie zabiegi marketingowe można zauważyć w dużych sieciach handlowych. Jedną ze skutecznych i popularnych form reklamy jest gazetka reklamowa. Co ciekawe, z doświadczenia wielu firm wynika, że w czasie promocji gazetkowej, sprzedaż produktów wzrasta średnio dwukrotnie. W tego typu reklamach prezentowane są zazwyczaj informacje o towarach, które mają przekonać klientów, że zakupy są okazją. Klienci są bardzo podatni na taką formę reklamy, dlatego tak często gazetki wykorzystywane są przez sklepy w procesie komunikacji pomiędzy detalistą i nabywcami.

Użycie reklamy w miejscu sprzedaży jest szczególnie uzasadnione w przypadku, gdy dotyczy nowego produktu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą plakaty. Są one z reguły zawieszane w polach widzenia klienta i – w przeciwieństwie do ulotek reklamowych – nie zawierają dokładnych informacji o danym produkcie. Poza plakatami, można stosować również różnego rodzaju szyldy, w celu poinformowania klientów o danym dziale czy też produkcie. Pamiętać jednak należy o tym, aby nie zawieszać szyldu zbyt wysoko, ponieważ będzie nieczytelny, za to dobrym rozwiązaniem będzie np. umieszczenie szyldu tuż nad regałem w formie zdjęcia.

Jedną z bardziej nowoczesnych form reklamy są telewizory, które wykorzystuje się w celu przykucia uwagi klientów, co przyczynia się do ich dłuższego pobytu w sklepie. W zależności od branży oczywiście telewizory emitują różne spoty reklamowe.

Często jednak zdarza się, że wielu odbiorców jest krytycznie nastawionych do tradycyjnych form reklamy, która ich nudzi. W takich przypadkach zaleca się stosowanie ambient mediów. Chodzi tu o wykorzystanie różnego rodzaju nośników komunikatów promocyjnych. Zaznaczyć należy, iż skuteczność mediów niestandardowych jest tym większa, im bardziej firma potrafi wzbudzić napięcie, ciekawość i emocje. Główną cechę ambient mediów stanowi zaskoczenie, dawka humoru, czy też gra słowem. Dla przykładu przedstawiamy poniżej kilka przykładów wykorzystania niestandardowych form reklamy w miejscu sprzedaży (źródło: „Merchandising w małych i dużych firmach handlowych”, Lucyna Witek):

Agencja MediaVest wykorzystała detektor ruchu – urządzenie w kształcie kartonu mleka zostało ustawione na półce i gdy do regału zbliżał się klient, to emitowany był slogan reklamowy „Hej! Pijcie mleko hej!”. Zwracało to uwagę konsumentów, którzy ciekawi byli skąd bierze się dźwięk, a później sięgali po reklamowany produkt.

Firma Timex wstawiła do sklepu akwarium, na którego dnie znajdował się zegar ich marki.

Z kolei firma Elizabeth Arden wprowadziła komputerowy system makijażu, ukazujący efekt wizualizacji kosmetyku, bez konieczności nakładania go na twarz.

Coraz częściej miejsce sprzedaży jako forma reklamy jakiejś firmy jest doceniane i wykorzystywane. Pozytywem jest fakt, że klient, który widzi daną reklamę, może niemal jednocześnie podjąć decyzję zakupu i nabyć konkretny towar. Pamiętajmy jednak, że sukces odniosą te przedsiębiorstwa, które postawią na kreatywność i jakość i będą przy tym umiały zaskoczyć klienta.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *