,

Triki podprogowe - prawda czy mit?

Triki podprogowe - prawda czy mit?

Przedsiębiorca, który chce dotrzeć ze swoją ofertą i produktami do jak największej liczby potencjalnych klientów, nierzadko decyduje się na inwestycję w reklamę. Ta ma bowiem szansę zapewnić mu nie tylko rozpoznawalność marki, ale i zwiększyć zyski. Ustalając kolejne szczegóły, wybiera między dostępnymi nośnikami przekazu reklamowego i formą jego prezentacji. To, o czym w szczególności powinien jednak pamiętać, to fakt, iż dobra reklama musi być przede wszystkim zgodna z przepisami prawa, a przy tym powinna być również nienaganna... etycznie.

Reklama dźwignią handlu

O moralności i etyce w dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców chyba zapomina. Robią to między innymi kładąc nacisk na jak największą efektywność, stosując tzw. przekaz podprogowy i dopuszczając się agresywnych technik manipulacji. Triki, które oddziałują na ludzką podświadomość, są w wielu krajach na całym świecie nie tylko źle postrzegane, ale nawet surowo zabronione.

Zakazane migawki i szepty

Jakiś czas temu powstała teza, że bodźce podprogowe skutecznie działają przede wszystkim obrazami. W swej najbardziej kontrowersyjnej formie próbowano je wykorzystać w postaci wklejenia w klatki filmowe migawki, trwającej zaledwie ułamek sekundy - od 5 do 50 milisekund. Zachęcającą "zajawkę" można było umieścić nie tylko w samej reklamie, ale również w bajce, filmie czy programie telewizyjnym. Prekursorem tej metody był niejaki James Vicary, amerykański ekspert w dziedzinie badań nad rynkiem. Stosując w kinie migające napisy „Jesteś głodny? Jedz popcorn!” oraz ”Jesteś spragniony? Pij coca-colę!” podobno zwiększył znacznie sprzedaż wymienianych produktów.

Obraz zbyt słaby lub niewyraźny, by mógł być świadomie zarejestrowany przez nasze oczy, to nie jedyna metoda podprogowa. Przekaz tego typu to również głosy. Szepty pojawiające się w reklamie to nic innego jak słabo słyszalne zachęty. To jednak może wystarczyć, by po obejrzeniu reklamy w naszym mózgu mogła zostać rozbudzona potrzeba zakupu danego produktu.

Prawda czy fałsz?

Według specjalistów, jeśli przekaz ukryty rzeczywiście istnieje, to i tak oddziaływać może tylko na pewien odsetek ludzi, mianowicie osoby wyjątkowo podatne na manipulację. Poza tym, triki podprogowe skuteczne są tylko wtedy, gdy odbiorca jest skupiony, a jedna z jego podstawowych potrzeb np. głód, nie została zaspokojona. Z tego powodu wpływanie na odbiorców podprogowo metodą obrazu zostało mocno wyhamowane. Czynnikiem, który się do tego przyczynił, było również rzekome sfałszowanie wyników sprzedaży pana Vicary'ego, który miał w ten sposób - nomen omen - manipulować oceną skuteczności swojej metody.

I choć dziś skuteczność i efektywność przekazu podprogowego często jest podważana, to
w wielu krajach na całym świecie podjęto prawomocne decyzje o całkowitym zakazie jego stosowania. Już sama możliwość, że wbrew naszej woli można sprawić, iż kupimy coś,
na co normalnie nie zwrócilibyśmy nawet uwagi, w wielu budzi bowiem uzasadnione obawy. Nie oznacza to jednak, że ta sfera wpływu została całkiem zaniedbana przez marketerów i psychologów - możemy domniemywać, że w niedalekiej przyszłości jeszcze o niej usłyszymy.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *