Szkolenia z merchandisingu dla drogerii kosmetycznych
W dzisiejszych czasach oferta drogerii skierowana jest już nie tylko do kobiet. Coraz więcej mężczyzn zaczyna przywiązywać wagę do zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego też asortyment skierowany do tej grupy klientów jest coraz szerszy. Merchandiserzy dysponują technikami, które sprawdzą się niezależnie płci. Zdobycie i właściwe wykorzystanie wiedzy posiadanej przez specjalistów w zakresie merchandisingu, zwiększy sprzedaż oraz przyciągnie zarówno klientki jak i klientów.
Logika przede wszystkim
Mimo, że robienie zakupów przez klientów w drogerii wydaje się procesem chaotycznym, czas przeznaczony na wizytę w sklepie uzależniony jest od intuicyjności ekspozycji sklepowej. Ważnym zabiegiem, ułatwiającym klientowi odnalezienie się w sklepie, jest grupowanie produktów w bloki marek. Dobrze jest dodatkowo ułożyć towary w logicznej kolejności np. w przypadku farb do włosów powinno się stosować układ odcieni od blond do czerni.
Cross merchandising
Organizując ekspozycję sklepową warto umieszczać obok siebie produkty z tej samej kategorii np. szampony obok odżywek. Zachęci to klienta do zakupu wiązanego. Dodatkowo zaleca się ustawianie najdroższych produktów blisko granicy z produktami sąsiadującymi.
Wyposażenie sklepu
Do organizacji wystawy w drogerii zaprojektowano specjalne szafy ekspozycyjne, podpowiadające sposób rozmieszczenia produktów. Odpowiednio przygotowane półki umożliwiają właściwą ekspozycję całego asortymentu sklepu. Pozostaje tylko zaplanować stosowną kolejność ustawienia regałów. Dla sklepów o mniejszej powierzchni zaprojektowano tzw. displaye, które pozwolą zwiększyć ekspozycję w razie braku miejsca na półkach. Oczywistą koniecznością, w każdym sklepie z kosmetykami, jest zastosowanie luster i lustereczek, w których klienci, mogą obejrzeć się po przetestowaniu kosmetyków.
Strefy drogerii
Każdy sklep, w tym również drogerię, można podzielić na trzy strefy: wejścia, centralną oraz kasy. Ułatwia to optymalizacje rozmieszczenia poszczególnych grup asortymentu. W strefie wejścia powinny znajdować się produkty przeznaczone do przyciągnięcia klienta np. kosmetyki w promocyjnej cenie. Centralna strefa sklepu zawiera produkty, które zazwyczaj znajdują się na liście zakupowej klientów np. mydła, pasty, dezodoranty. W strefie kasy umieszcza się produkty o małych gabarytach (maseczki, jednorazowe maszynki do golenia, pomadki ochronne) oraz te kupowane i impulsywnie (np. przekąski). Dobrym pomysłem jest umieszczenie w okolicach kasy artykułów promocyjnych np. darmowych próbek. W tym miejscu umieszcza się również certyfikaty oraz dyplomy ze szkoleń – klient czekający w kolejce będzie miał czas się zapoznać z ich treścią i opuści sklep z pozytywnym wrażeniem.
Szkolenia
Opisane powyżej zagadnienia stanowią jedynie namiastkę wiedzy, jaką należy przyswoić, żeby prowadzić sprzedaż z sukcesem oraz notować coraz większy zysk. Skorzystanie z dostępnych szkoleń na temat merchandisingu pozwoli na łatwe przyswojenie teorii w bardzo krótkim czasie. Zdobyta wiedza pozwoli zaoszczędzić czas, a niewielka inwestycja w krótkim czasie wróci się z nawiązką.