Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Dla kogo? Jak pozyskać środki?
Jesteś zainteresowany pozyskaniem środków na szkolenie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? Dobrze trafiłeś, bo nasza firma nie tylko pomoże w napisaniu wniosku i rozliczeniu dofinansowania z KFS, ale również przeprowadzi szkolenie o najwyższym poziomie jakości. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu zarówno tradycyjnych szkoleń (merchandising, sprzedażowe, menedżerskie, umiejętności osobiste, marketingowe), coachingu, jak i mentoringu. Profesjonalizm świadczonych przez nas usług potwierdza przyznanie certyfikatu SUS 2.0.
W planie Funduszu Pracy na rok 2019 na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczono kwotę:
Czym zajmuje się Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) został wydzielony z Funduszu Pracy w celu dostosowywania kwalifikacji pracowników do zmieniających się realiów gospodarki, a w konsekwencji uniknięcia zwolnień i długotrwałego bezrobocia. Zadaniem KFS jest wspieranie szkolenia ustawicznego poprzez dofinansowanie usług szkoleniowych.
Szkolenia mogą być realizowane zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Nabory odbywają się w pierwszym i drugim kwartale danego roku. Program realizują Powiatowe Urzędy Pracy właściwe dla danego powiatu. Szkolenia co do zasady muszą prowadzić do nabycia kompetencji twardych.
Kto może starać się o środki z KFS?
Program skierowany jest do wszystkich przedsiębiorstw, a poziom dofinansowania jest bardzo wysoki: 80-100%. Na pełne pokrycie kosztów mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, dla pozostałych maksymalna stawka to 80%. Trzeba jednak pamiętać, że kwota środków nie może przekroczyć trzykrotności rocznego przeciętnego wynagrodzenia pracownika.
Na co można przeznaczyć środki?
Środki można przeznaczyć po pierwsze na rozpoznanie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, a po drugie na ich realizację. Mogą to być kursy i studia podyplomowe, egzaminy potwierdzające odbyte szkolenia, badania lekarskie i psychologiczne konieczne do podjęcia pracy w nowej roli, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Co roku KFS ustala nowe priorytety, które wytyczają rodzaje szkoleń, na które mogą być przeznaczone środki. W roku 2019 będą to:
Procedura zdobycia dofinansowania
Sprawdź kiedy w Twoim Urzędzie Pracy będzie ogłoszony nabór na środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Sprawdź czy spełniasz wymagania określone w priorytetach. NASZA FIRMA POMOZE CI W TYM.
Zgłoś do nas swoje potrzeby szkoleniowe.
Otrzymaj od nas indywidualny program szkolenia.
Wypełnij wniosek o dofinansowanie i złóż go w Powatowym Urzędzie Pracy w Twoim regionie. NASZA FIRMA ZROBI TO ZA CIEBIE.
Podpisz umowę i otrzymaj pieniądze na realizację szkolenia.
Zrealizuj szkolenie.
Opłać fakturę.
Rozlicz projekt. NASZA FIRMA PRZYGOTUJE CAŁĄ POTRZEBNĄ DOKUMENTACJE.
-
Priorytet nr 1
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
-
Priorytet nr 2
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości.
-
Priorytet nr 3
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
-
Priorytet nr 4
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
-
Priorytet nr 5
Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.
-
Priorytet nr 6
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
Dodatkowo, ustalane są rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W każdym roku ustalane są priorytety również dla tej puli. W roku 2019 będą to:
-
Priorytet nr 1
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej,
-
Priorytet nr 2
wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
-
Priorytet nr 3
Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.
Kiedy otrzymam środki z KFS?
Na rozpatrzenie wniosku oczekuje się powyżej miesiące i nie ma tu ustalonej górnej granicy czasowej. Jednak gdy już otrzymamy zgodę na szkolenie i podpiszemy umowę z PUP, możemy liczyć na przyznanie środków. Nie trzeba czekać na dofinansowanie do momentu realizacji szkolenia.
KFS, a może BUR?
Na koniec warto zaznaczyć, że pozyskanie środków z KFS jest zadaniem trudnym, a korzystną alternatywę stanowi Baza Usług Rozwojowych. Jest to jednak opcja dostępna tylko dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Tutaj, znajdziecie Państwo porównanie obu rozwiązań. Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków z KFS lub BUR zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 784 762 567, lub adresem email: [email protected]