Jak dzięki szkoleniom uniknąć strat na dziale produkcyjnym?
Pion produkcyjny w firmie to miejsce, którego działanie może zarówno znacząco zwiększyć, jak i zmniejszyć zyski firmy. Sprawne działanie linii produkcyjnej gwarantuje odpowiedni poziom produkcji i zapasów w magazynie: zapewnia płynną, niezachwianą sprzedaż. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jak uniknąć strat na dziale produkcyjnym.
Bezpieczeństwo, czyli odpowiednio wdrożone zasady BHP (i nie tylko)
Każdy dział produkcyjny łączy pracę ludzi oraz parku maszynowego. Maszyny, nawet te najbardziej wydajne, zawsze są obsługiwane, czy kontrolowane przez ludzi. A tam, gdzie mamy czynnik ludzki łatwo o błędy. A błędy te mogą skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu pracowników. Dlatego odpowiednie wyszkolenie pracowników pod względem zasad BHP jest w przypadku firm produkcyjnych kluczowe. Wiadomo, że BHP nie ogranicza się do „założenia kasku”.
W temacie bezpieczeństwa pracowników, chcielibyśmy poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Wypadki czy uszkodzenia maszyn mogą wynikać również z nieodpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie wykonywanych obowiązków. Jeżeli dana osoba nie ma stuprocentowej pewności, jak konkretnie obsługiwać czy konserwować dany sprzęt, może skończyć się to awarią maszyny, co skutecznie zatrzyma proces produkcji. Także uczulamy Was – na dziale produkcyjnym nie tylko szkolenia z BHP są ważne!
Szkolenia dla kadry menadżerskiej, czyli jak zarządzać produkcją
Wiadomo, że całym działem produkcyjnym powinny zarządzać osoby z odpowiednimi kompetencjami menedżerskimi (jaki powinien być idealny kierownik produkcji?). Dlatego też, rozmawiając o szkoleniach na dziale produkcyjnym, trzeba mieć bardziej całościowe podejście. Zapewne wielu z Was na tym etapie zada pytanie: “W jaki sposób szkolenia menedżerskie mogą mieć wpływ na straty w dziale produkcyjnym?” . Z przyjemnością na to pytanie odpowiemy ☺
Każdy, dobrze zarządzany dział funkcjonuje sprawniej i pracuje efektywniej. Jeżeli więc dział jest źle zarządzany, to firma ponosi z tego tytułu straty. Co więcej, dobrzy menedżerowie potrafią odpowiednio zmotywować pracowników oraz tak nimi zarządzać, aby poprawiać wyniki działu, bez zwiększania liczby zatrudnionych osób. Dlatego też tego typu szkolenia są tak ważne dla firm produkcyjnych.
Szkolenia techniczne
Tutaj chcemy poruszyć nie tylko wspomniane wcześniej umiejętności obsługi parku maszynowego, ale także umiejętność wyboru odpowiednich maszyn. Zahacza to niejako o szkolenia dla działu zakupów, jednakże, biorąc pod uwagę firmę jako całość – to właśnie osoby z działu produkcji posiadają najwięcej wiedzy na tematy techniczne. Zachęcamy więc do zorganizowania w Waszej firmie również szkoleń wewnętrznych, prowadzonych przez własnych pracowników. Aby wszyscy, którzy mają wpływ na park maszynowy, na dziale produkcji i zakupów, wiedzieli, co najlepiej sprawdza się w codziennej pracy. Na co zwracać uwagę przy wyborze maszyn oraz sprzętów.
Zarządzanie parkiem maszynowym to też niezbędna kompetencja wcześniej wspomnianych menedżerów. Warto zauważyć, że osoba kierująca całą produkcją, nie może posiadać wyłącznie kompetencji miękkich. Tutaj niezbędna jest wiedza czysto techniczna, gdyż kierownik musi być także merytorycznym wsparciem dla swoich pracowników.
Komunikacja w zespole
Komunikacja, tym razem pomiędzy pracownikami produkcyjnymi jest absolutnie niezbędna do poprawnego działania całej linii produkcyjnej. Wiemy, że w tego rodzaju działach raczej nie ma większej potrzeby organizacji spotkań typu “burze mózgów”, gdyż zadaniem pracowników jest prawidłowe wykonanie zleconych, rutynowych sekwencji czynności. Wracamy jednak do tak zwanego „czynnika ludzkiego”. Jeżeli komunikacja i relacje w zespole produkcyjnym są dobre – to jeden pracownik może chwilowo zastąpić drugiego, pokazać jak wykonać dane zadanie efektywniej, na zasadzie zwykłej, koleżeńskiej pomocy. Współpraca i dobre relacje są gwarantem ciągłości produkcji.
Nie musimy chyba mówić, że pracując w złej atmosferze, pracownicy nie będą sobie pomagać. Produkty będą wadliwe, błędy niewychwycone w odpowiednim czasie, a konflikty, które powstają na tym tle, na dobre zniszczą morale pracowników.
Każdemu pracodawcy więc, powinno zależeć na dobrym teamspirit wśród pracowników. Co więcej, dobre kompetencje komunikacyjne oraz ich rozwój buduje umiejętność sygnalizowania potencjalnych problemów i to na wczesnym etapie. Umożliwia to wcześniejsze wdrożenie planów naprawczych, czyli, innymi słowy, minimalizację strat.
Jak uniknąć strat na dziale produkcyjnym? Nie zapominaj o kompetencjach miękkich!
Reasumując, dział produkcji, wbrew pozorom, to nie tylko technika. Aby minimalizować straty, nie wystarczą same szkolenia techniczne (choć są one bardzo istotne). Aby móc zintensyfikować pracę produkcyjną, należy pamiętać, że każdą firmę tworzą przede wszystkim ludzie. I to właśnie od umiejętności tych ludzi zależy efektywność całego działu. Produkcja to nie tylko wiedza techniczna, ale również kompetencje miękkie. Ich rozwój z całą pewnością będzie skutkował zwiększeniem zysków oraz minimalizowaniem strat. Pracownicy, którzy wzajemnie sobie pomagają i na siebie uważają, są w stanie zdziałać więcej (i wytworzyć produkty bez usterek).
Zasadność szkoleń w różnych branżach to temat rzeka. Tak samo, jak dobór tematów do danego działu – celem naszej firmy szkoleniowej jest takie dopasowanie usługi do potrzeb Waszej firmy, aby miało ono realny wpływ na lepszą pracę przedsiębiorstwa.
Zachęcamy do zapoznania się oraz skorzystania z naszej oferty szkoleniowej. Ze swojej strony zapewniamy solidną dawkę wiedzy oraz możliwość przećwiczenia nabytych umiejętności podczas zajęć warsztatowych. Nasze szkolenia nie są nudnymi wykładami – program tworzymy indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem danej firmy. Wiedza zdobyta na naszych szkoleniach pozwoli uniknąć strat na dziale produkcyjnym. Zapraszamy do kontaktu.