EKOMARKA – budowanie i komunikacja wizerunku produktu, przedsiębiorstwa zorientowanego ekologicznie
Popularnym trendem w ostatnim czasie stało się budowanie strategii rynkowego wizerunku marki ekologicznej. Czym właściwie jest ekomarka? To swoisty znak firmowy, mechanizm marketingowy, polegający na promowaniu marki, nastawionej na działanie proekologiczne, dbające o środowisko naturalne. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i trafiają do nich, nieustannie “wałkowane” w mediach apele o życie w zgodzie z naturą, dlatego ekomarki mają szansę na zaistnienie. W jaki sposób zbudować przedsiębiorstwo zorientowane ekologicznie?
Ekologia to wyzwanie!
Niewątpliwie przekonanie klienta, konsumenta o ekologicznych, korzystnych walorach danego produktu, nie jest łatwe. W związku z tym ekomarka stanowi niemałe wyzwanie w świecie marketingu. Wiarygodność producenta jest uwarunkowana licznymi czynnikami, takimi jak odpowiednio sformułowana filozofia działalności, transparentność podejmowanych działań, ugruntowana pozycja na rynku.
Niezbędne narzędzia
Ekomarka wymaga również użycia różnorodnych narzędzi, które z jednej strony poprawią jej wiarygodność, a z drugiej strony przyciągną nowych odbiorców. Z pewnością należy do nich zaliczyć takie mechanizmy, jak: znaki ekologiczne, certyfikaty, wyniki testów konsumenckich (tak by klient miał “czarno na białym”, co prezentuje dany produkt), sponsorowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, udział w eventach, związanych z ekologią i indywidualny kontakt z klientem, uczestnictwo w konferencjach, projektach badawczych, edukacyjnych, a także właściwa komunikacja wewnętrzna w firmie (w formie proekologicznej).
Nie zapominajmy o standardzie
Opracowując strategię działania w zakresie budowania i promowania wizerunku produktu ekologicznego, nie można jednak zapominać o podstawowych narzędziach. Wiarygodność jest oczywiście priorytetowa, ale niczego nie zdziałamy bez klasycznych mechanizmów: odpowiedniego logo firmy, ulotek informacyjnych, strony www, profilu w mediach społecznościowych, gadżetów firmowych i tak dalej. Każdy z tych elementów powinien być jednak dopasowany do filozofii “eko”.
10 przykazań ekomarki
Podsumowując, tworząc ekomarkę nie powinniśmy zapominać o podstawowych mechanizmach i regułach, takich jak: odpowiedni pomysł na markę, sposób dostarczania ciekawych treści, tworzenie wizerunku eksperta w danej dziedzinie, jawne i transparentne działanie, trzymanie się ustalonego planu, dbanie o pozytywny wizerunek, obecność wszędzie tam, gdzie możliwe jest znalezienie nowych klientów, mądre inwestowanie w reklamę, a także cierpliwość, ponieważ na sukcesy zawsze trzeba trochę poczekać.
Ekomarka na co dzień
Specjaliści Warto Szkolić znają zagadnienie ekomarki “od podszewki”. Na co dzień zajmujemy się budowaniem i komunikacją wizerunku produktu, przedsiębiorstwa zorientowanego ekologicznie. Widzimy ogromny potencjał w tym temacie, dlatego ekomarka jest również przedmiotem prowadzonych przez nas szkoleń, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Dzięki naszym kursom uczestnicy mają okazję poznać praktyczne narzędzia w zakresie budowania strategii rynkowego wizerunku marki ekologicznej. Kierujemy swoje usługi przede wszystkim dla przedsiębiorstw i marek, dla których odpowiedzialność względem środowiska jest obszarem strategicznym oraz podmiotów, które koncentrują swoją działalność wokół produktów ekologicznych.