Gospodarka 4.0 Jak doradztwo biznesowe pomaga uniknąć bankructwa?
Intensywny rozwój i zmiany w gospodarce trwają przynajmniej od dwustu pięćdziesięciu lat, czyli od czasu pierwszej rewolucji przemysłowej. Jednak od mniej więcej dekady świat przyspiesza w coraz szybszym i szybszym tempie. Czy zauważyliście, jak bardzo skrócił się czas życia produktu? Popatrzcie jak często wymieniacie swój telefon, czy komputer. To jeden ze skutków przechodzenia świata do tzw. Gospodarki 4.0. Zmiany, które przynosi, widoczne są nie tylko w najszerzej omawianym aspekcie tej nowej ery, stronie technicznej procesu produkcyjnego. Cyfryzacja i automatyzacja produkcji niesie za sobą konieczność zmiany modelu organizacji pracy w przemyśle i nowego podziału obowiązków. Każda firma, również sektor małych i średnich przedsiębiorstw, musi wprowadzić te zmiany, aby nadążyć za konkurencją i przetrwać na rynku. Jak doradztwo biznesowe pomaga w podjęciu właściwych decyzji i prawidłowej realizacji sekwencji niezbędnych działań.
Program Early Warning Europe
To właśnie przykłady namacalnych dla każdego z nas efektów przechodzenia świata w epokę Gospodarki 4.0. I właśnie w tym momencie rola doradców biznesowych/mentorów, stała się ważniejsza niż kiedykolwiek. Władze Unii Europejskiej doszły do taki właśnie wniosków, tworząc nawet specjalny program doradztwa dla firm sektora MŚP. Projekt ten, Early Warning Europe, realizowany jest w czterech państwach Unii, w tym również w Polsce. Nabór do EWE już się zakończył, ale warto zajrzeć do zgromadzonych na stronie materiałów video, np. Kiedy przedsiębiorca powinien zgłosić się po pomoc.
Warte zapamiętania dla każdego przedsiębiorcy jest też główne przesłanie Early Warning Europe, spójne z samą nazwą projektu (Europejski System Wczesnego Ostrzegania): Nie lekceważmy pierwszych, pomniejszych problemów, takich jak np. trudności ze spłatą jednego z zaciągniętych kredytów. Pomimo że w danej sytuacji nie decydują one o być lub nie być firmy, to są ważnych sygnałem ostrzegawczym, pokazującym, że sytuacja zaczyna rozwijać się w niepokojącym kierunku. Już właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy mentora/doradcy: doświadczonego przedsiębiorcy i osoby niezwiązanej emocjonalnie z firmą.
Co w związku ze zmianami, które niesie Gospodarka 4.0, musi zrobić firma? Jak doradztwo biznesowe pomaga w tym procesie?
Nie ulegajmy złudzeniu, że transformacja dotyczy tylko dużych, globalnych firm. Jak pokazują dane z ostatnich lat (patrz ramka Wielkie problemy małych firm), zmiany w bardzo silny sposób oddziaływują również na firmy z sektora MŚP. I, co więcej, ze względu na mniejszy kapitał, z dostosowaniem radzą sobie dużo gorzej. Warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w dobie Gospodarki 4.0 są wyjątkowo trudne. Są szczególnie narażone na bankructwo. Co można więc zrobić, aby uniknąć bankructwa? Duńskie doświadczenia z projektu Early Warning Europe (10 lat współpracy, kilka tysięcy firm, które skorzystały z pomocy mentorów), przynoszą następujące wnioski:
1. Wczesne ostrzeganie – wczesne działanie
Firma przede wszystkim powinna bardzo uważnie obserwować swoją sytuację. A gdy już problem zostanie zidentyfikowany, nawet ten niewielki – działać. Wezwać doradcę/mentora, który będzie potrafił “dojść po nitce do kłębka” – od zidentyfikowanego problemu dojść do pierwotnej jego przyczyny. A następnie na podstawie swojego doświadczenia zaproponować możliwe opcje działania. Często okazuje się, że osoba z zewnątrz wpadnie na skuteczne i proste we wdrożeniu rozwiązanie, które nawet nam nie przyszło do głowy.
2. Spłaszcz strukturę decyzyjności
W trakcie zeszłorocznego Europejskiego Forum Gospodarczego w Katowicach padła istotna myśl: firmy często mają problem z przejściem na poziom Gospodarki 4.0 z powodu … trzymania decyzyjności wyłącznie w rękach zarządu i właściciela. Zajęci codziennym funkcjonowaniem firmy nie mają czasu ani ochoty na przemyślenie możliwości wdrożeń. Oddanie części kompetencji pracownikom niższego szczebla pomogłoby przeprowadzić zmianę. Ogólnopolskie badanie firm produkcyjnym przeprowadzonym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Siemens pokazało, że właśnie brak czasu, obok niewystarczających nakładów finansowych, był wymieniany jako najczęstsza przyczyna niewdrażania innowacji w firmie.
3. Buduj silną sieć kontaktów
Sieć kontaktów biznesowych, zaprzyjaźnionych firm to często najważniejszy element w sytuacji, gdy w firmie pojawiają się trudności. Dobra rada, pomoc w znalezieniu dodatkowych klientów na tych kilka trudnych tygodni/miesięcy mogą okazać się kluczowe.
4. Obserwuj ogólnokrajowe trendy
Obserwuj szerokie trendy konsumenckie, ale również ogólnospołeczne: rozwinięcie przełomowych technologii, zmiany polityczne, nowe trendy w modzie, itd. Uważny obserwator dostrzeże zmiany, które mogą mieć wpływ na firmę w najbliższej przyszłości.
5. Skup się na zmianach wśród dostawców i klientów
Obserwuj zmiany zachodzące w polityce prowadzonej przez Twoich największych klientów czy dostawców. Dzięki temu z wyprzedzeniem dostrzeżesz nadchodzące wyzwania i sprawnie na nie odpowiesz.
Fakty – tak doradztwo biznesowe wpływa na kondycję firmy
Doświadczenia, które płyną z Danii, gdzie na masową skalę sprawdzano skuteczność współpracy mentor-firma, są naprawdę godne uwagi: Przedsiębiorstwa objęte wsparciem EW zachowały średnio 72% swoich przychodów i 72 % zatrudnienia, podczas gdy dla firm niekorzystających z pomocy oferowanej przez EW wskaźniki te wynosiły odpowiednio 64 % i 57%. Firmy, które ostatecznie musiały zostać zamknięte, dzięki wsparciu profesjonalnych doradców restrukturyzacyjnych kończył swoją działalność z zadłużeniem wobec organów podatkowych niższym o ok. 20 000 EUR niż firmy, których bankructwo przebiegało bez wsparcia specjalistów.
Jak doradztwo biznesowe pomaga? To skuteczna odpowiedź na problemy w firmie. Przekonani i zdecydowani na skorzystanie z pomocy mentorów? Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z sylwetkami i dorobkiem naszych doświadczonych trenerów tutaj.
Źródła:
Smart Industry Polska 2018. Innowacyjność w sektorze mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Raport z badań, MPiT/Siemens, Warszawa 2018.
http://earlywarning.dk/turnaround/spot-en-krise-under-opsejling
http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/bariera-wdrozenia-przemyslu-4-0-jest-struktura-zarzadzania-polskich-firm,158426.html