Jak skutecznie poprawić koncentrację? Poznaj sześć strategii
Jak skutecznie poprawić koncentrację? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw musimy zastanowić się, czym ona tak naprawdę jest. Po pierwsze chcemy zaznaczyć, że koncentracja to umiejętność, a więc coś, co można wyćwiczyć i poprawić. Polega ona na skupieniu uwagi nad jedną czynnością, sytuacją czy przedmiotem. Jest to także umiejętność podjęcia działań ukierunkowanych na konkretny cel i nie rozpraszanie się wszystkim, co dzieje się naokoło. Umiejętność dobrej koncentracji daje nam konkretne efekty: poprawne wykonanie zadania czy osiągnięcie wyznaczonego celu.
Oczywiście, oprócz tego, umiejętność koncentracji pomaga nam nie tylko wykonać dane zadanie od początku do końca, ale także zrobić to w relatywnie krótkim czasie.
Czy istnieje coś takiego jak wielozadaniowość?
Bardzo często stykamy się z takim pojęciem jak „podzielność uwagi”, lub właśnie wielozadaniowość, popularny „multitasking”. Jest to bardzo często umiejętność wymieniana w ogłoszeniach o pracę jako wymagana. I tutaj niestety musimy Was rozczarować: podzielność uwagi jest mitem. Próbując jednocześnie oglądać telewizję i np. pisać wiadomości, nie zapamiętamy wszystkiego z danego programu, a nasza wiadomość będzie zawierała błędy. Może jeszcze lepszym przykładem, który obala mit multitaskingu jest rozmowa telefoniczna kierowcy samochodu. Gdybyśmy rzeczywiście byli multitaskingowi, moglibyśmy bezpiecznie rozmawiać przez telefon i prowadzić samochód; badania pokazują wyraźnie, że tak nie jest. W przypadku każdego człowieka koncentracja na obserwacji drogi spada podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Dlaczego? Nasz mózg nie jest w stanie ciągle i szybko przełączać się na określone tryby działania i rejestrować wszystkich informacji z otoczenia, nie mówiąc już o precyzyjnym przetworzeniu ich, aby odpowiednio szybko zareagować.
Jak skutecznie poprawić koncentrację? Strategia #1 Przez żołądek do celu
Pewnie zaskoczymy część z Was: koncentrację wzmocnicie przede wszystkim stosując odpowiednią dietę. To pierwsza i najważniejsza informacja, którą chcielibyśmy Wam przekazać. Zdrowa dieta oraz, idąc o krok dalej, zdrowy tryb życia. Za koncentrację odpowiada nasz mózg, więc musimy mu dostarczać odpowiednich składników odżywczych, w tym przede wszystkim:
- witaminę A, C, E,
- witaminy z grupy B,
- kwas foliowy,
- mikroelementy: wapń, magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor.
Zadbajcie więc o to, aby Wasza dieta była bogata w warzywa, owoce, ryby oraz produkty pełnoziarniste.
Strategia #2 Solidna dawka tlenu
Co do kolejnego kroku, musicie zadbać o to, aby Wasz mózg był odpowiednio dotleniany. Warto więc poświęcić codziennie czas na przemian: na wizytę na siłowni, basen, spacer na świeżym powietrzu i bieganie. W trakcie ruchu pamiętajmy o głębokim oddechu przez nos: idącym od samej przepony; oddychając przez usta wykonujemy płytkie oddechy, z klatki piersiowej.
Strategia #3 Sen na zdrowie i … koncentrację
Jeżeli już zadbacie o dietę, ćwiczenia i zdrowy tryb życia –pamiętajcie również aby dołączyć do tego odpowiednio długi sen. I nie mówimy tu o poobiednich drzemkach – niezdolność do skupienia uwagi często jest powodowana przez brak wystarczającej ilości snu w fazie REM. Zadbajcie, aby Wasza sypialnia była odpowiednio przewietrzona, starajcie się o wyłączenie wszystkich „sprzętów rozpraszających”, takich jak telewizor czy radio. Warto także przed snem dać odpocząć oczom, odkładając swój smartfon na stół czy szafkę.
Strategia #4 Mózg też musi ćwiczyć
Pamiętacie zdanie, które już urosło do rangi dowcipu: „nieużywany organ zanika”? Co prawda, mózg nie zaniknie, ale nie ćwiczony straci swoją sprawność. Aby poprawić koncentrację, ćwiczcie nie tylko ciało, ale i umysł. Pomocne mogą być: rozwiązywanie krzyżówek, granie w szachy, czytanie książek – same przyjemności, prawda? Więc starajcie się codziennie chociaż godzinę poświęcić na tego rodzaju rozrywkę, a wasz organizm będzie Wam za to wdzięczny. Co więcej, ćwiczenie umysłu jest bardzo dobrym środkiem prewencyjnym przeciw demencji i chorobie Alzheimera. Więc, jeżeli ktokolwiek Wam zarzuci, że zbyt dużo czasu poświęcacie na czytanie powieści – możecie śmiało odpowiedzieć, że to dla zdrowia 😊 Polecamy także naukę (może być to język obcy, zapamiętywanie numerów telefonów czy 100 miejsc po przecinku liczby pi) – nic innego lepiej nie stymuluje mózgu niż ćwiczenie zapamiętywania.
Strategia #5 Zorganizuj swoje miejsce pracy
Jeżeli chcecie w 100% skupić się na danej czynności, zadbajcie o to, aby w najbliższym otoczeniu nic Was nie rozpraszało. Czyste miejsce pracy, bez zbędnych przedmiotów wokoło. Wyłączcie także wszelkie social media i powiadomienia, aby nie odciągały Waszej uwagi od wykonywanego zadania. Idealną sytuacją jest praca w cichym pomieszczeniu o odpowiednim naświetleniu. Jednak, jeżeli w Waszym biurze nie jest to do końca możliwe – zainwestujcie w niezbędne minimum. Niech puste kubki po kawie nie zaburzają przestrzeni Waszej pracy, a radio niech gra spokojną muzykę, którą „w ferworze pracy”, łatwiej będzie Wam zignorować.
Strategia #6 Chwila przerwy czyni cuda
Nie da się efektywnie i w pełnym skupieniu pracować bez przerwy osiem godzin dziennie. Zadbajcie o to, aby robić sobie krótkie przerwy, podczas których wyjdziecie poza biuro, złapiecie trochę świeżego powietrza, czy pójdziecie na kawę. Jest to szczególnie ważne w pracy siedzącej. Jeżeli wstaniecie i przejdziecie się po biurze, wyjdziecie się „przewietrzyć”, to poprawicie krążenie krwi – dotlenicie mózg – łatwiej zbierzecie myśli. Dlatego po przerwie bez problemu wrócicie do rozpoczętej czynności z taką samą energią. Nie próbujcie ograniczać przerw – naprawdę lepiej poświęcić 5 minut na kilka głębokich oddechów na świeżym powietrzu niż bezproduktywnie patrzeć w monitor komputera.
Jak skutecznie poprawić koncentrację? Podsumowując jednym zdaniem przesłanie wszystkich sześciu wymienionych w tym artykule strategii: przede wszystkim zadbajcie, aby jakość Waszej pracy była najlepsza – to możecie osiągnąć dzięki dbaniu o siebie, zarówno o swój umysł jak i ciało.