Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż na stoisku mięsnym?
W dzisiejszych czasach w dziedzinie sprzedaży niezwykle ważna jest wysoka kultura obsługi klienta. Wyjątku nie stanowi również sprzedaż na stoisku mięsnym. Silnie rozwijająca się kultura obsługi klienta wynika z dwóch podstawowych przyczyn. Pierwszą przyczyną jest konieczność wyróżnienia się spośród konkurencji, wiadome jest, że ciężko wyróżnić się na rynku skoro jakość i dostępność różnych produktów nieustannie wzrasta. Drugim równie ważnym aspektem jest budowanie relacji z naszymi klientami. Z drugim aspektem wiąże się również fakt, że o wiele łatwiej jest sprzedać produkt stałemu klientowi, aniżeli pozyskanie nowego klienta.
Jakie są powody utraty klientów?
Oto kilka powodów utraty klientów (segregowane są od najczęstszych do najrzadszych):
- nieodpowiednia obsługa,
- zła jakość produktów,
- przejście do konkurencji bez wyraźnej przyczyny,
- wyjazd, przeprowadzka,
- śmierć.
Jak możemy zauważyć, dwa najczęstsze powody utraty klientów, które łącznie stanowią ponad 80% przypadków utraty klientów, to aspekty, które są zależne od pracowników sklepu. Sytuacje te możemy z łatwością wyeliminować przy wykorzystaniu odpowiedniej wiedzy i kompetencji.
Sprzedaż na stoisku mięsnym — na co warto zwracać uwagę?
Jak wiadomo istotnym czynnikiem w kontaktach międzyludzkich, jak i samej sprzedaży jest pierwsze wrażenie. Jest ono nieuniknione, zatem osoby, które chcą być postrzegane jako wiarygodni i profesjonalni sprzedawcy, powinni przestrzegać pewnych zasad. Jednym z najważniejszych aspektów jest schludny wygląd. Pod pojęciem schludny wygląd należy rozumieć np. odpowiednio dobrany i czysty strój pracowniczy, zadbane włosy i dłonie, stonowany makijaż. Poza wizualnymi aspektami istotne jest przyjazne nastawienie do klienta, które również zauważalne jest na pierwszy rzut oka.
Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać podczas sprzedaży na stoisku mięsnym:
- nawiązywanie kontaktu wzrokowego,
- powitanie klienta,
- zaproponowanie pomocy,
- zbadanie potrzeb klienta np. „Na jaką okazję, na grilla czy może do odgrzania w domu?”
- podzielenie się swoją wiedzą na temat produktów,
- nawiązanie krótkiej rozmowy, jeśli okoliczności są sprzyjające,
- wykorzystywanie języka korzyści,
- polecanie innych produktów,
- używanie zwrotów grzecznościowych,
- obsługa klienta przy zachowaniu zasad higieny osobistej,
- informowanie o promocjach i nowościach.
Na koniec warto dodać, że im większej ilości klientów polecimy dany produkt, tym większa jest szansa, że ktoś go kupi. Nie powinniśmy bać się porażek, ponieważ jeśli w naszym zachowaniu widoczny będzie brak pewności siebie i przekonania co do jakości produktów, klient również to zauważy i z pewnością nic nie kupi. Pozytywne nastawienie do klienta to klucz do sukcesu, nikt przecież nie lubi mieć do czynienia z niezbyt przyjemnymi ludźmi.
W sklepie spotykamy tysiące ludzi, jak doskonale wiadomo, każda z tych osób jest inna. Dlatego właśnie, aby stawać się lepszym sprzedawcą, trzeba nieustannie podnosić swoje kompetencje. Jeśli jesteś zainteresowany/a podnoszeniem kwalifikacji w zakresie merchandisingu, sprzedaży lub w innych obszarach, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zapraszamy również do kontaktu z naszym doradcą klienta biznesowego — Marzeną Jaworską pod numerem +48 577 720 977 lub mailowo marzena.jaworska@wartoszkolic.pl.