W ŚWIECIE MERCHANDISINGU: Czego pragnie klient sklepu internetowego?
W dzisiejszych czasach większość ludzi zgodziłoby się, że nie da się wytrzymać bez Internetu. Mamy bankowe konta i pocztę. Za pośrednictwem sieci zawieramy i rozwijamy znajomości a także, z roku na rok coraz częściej, robimy zakupy.
Poszerzył się nie tylko zasięg sprzedaży internetowej, ale też zakres dziedzin które obejmuje. W sieci nie kupujemy już nie tylko artykuły trudno dostępne, ale też wszystkie towary wypełniające nasze podstawowe potrzeby: kosmetyki, żywność, ubrania. Bardzo szybko rośnie zatem liczba różnego rodzaju sklepów internetowych. Cieszą się one większą lub mniejszą popularności w zależności od kilku czynników, spośród których ogromne znaczenie ma zaprojektowanie strony internetowej.
W sklepie internetowym, tak jak w stacjonarnym, zastosowanie ma szereg zasad aranżacji przestrzeni zakupowej, czyli merchandisingu. Klient co prawda nie chodzi fizycznie po sklepie, ale za to porusza się wśród opcji, zakładek i przestrzeni naszej witryny internetowej. Jak powinna być zaprojektowana, aby klient nie tylko zrobił u nas zakupy, ale też kupił więcej niż zamierza, a co ważniejsze, wrócił na naszą stronę przy okazji następnych zakupów?
W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować wygląd i funkcje witryny startowej. Bardzo często to właśnie pierwsze wrażenie po wejściu na stronę decyduje o tym, czy na niej zostaniemy, czy natychmiast ją opuścimy. Witryna główna powinna przyciągać uwagę, ale nie może być zbyt krzykliwa. Klient musi mieć możliwość swobodnego przejścia z strony głównej do innych funkcji witryny, dlatego ważne, aby nawigacja na stronie była logiczna, czytelna i przejrzysta. W sklepach internetowych mile widziane są takie zakładki jak: działy i rodzaje produktów, opisy produktów, koszty dostawy oraz opinie klientów. Nic na stronie głównej nie powinno znaleźć się przypadkowo. Pamiętajmy, że każdy element mówi coś o naszej firmie i tylko od nas zależy, jaka będzie treść i moc tego przekazu.
Należy także zadbać o wygodę klienta podczas pobytu na naszej witrynie. Dlatego wybrana przez nas czcionka powinna być przyjazna dla czytelnika i jednolita w wszystkich zakładkach. Informacje o produktach oraz kosztach dostawy powinny być widoczne i łatwo dostępne.
Istnieje także kilka sposobów na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Jednym z nich jest jego interaktywność, np. możliwość dodawania opinii o produktach. Sprzedawcy często unikają takiej możliwości obawie przed negatywnymi opiniami klientów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ klienci cenią sobie możliwość poznania prawdziwych opinii o produkcie, napisanych przez ludzi, którzy już go wypróbowali.
Innym sposobem na wzbudzenie zaufania konsumentów jest udostępnianie treści branżowych i eksperckich na swojej stronie. Można to zrobić np. w formie bloga firmowego. Jeśli klient natrafi na profesjonalne porady lub ciekawostki dotyczące produktów w naszej witrynie to zwiększa się szansa, że jeśli będzie chciał dokonać ich zakupu to zrobi to właśnie u nas.
Dobrym pomysłem na poszerzenie koszyka zakupowego klienta jest wyświetlanie dodatkowych produktów w trakcie przeglądania witryny. Istnieje kilka sposobów: można wyświetlać inne produkty z tej samej kategorii, produkty, które je uzupełniają lub produkty, które oglądały / wybrały inne osoby, które były także zainteresowane danym produktem. Ważne jednak jest, aby nasze propozycje faktycznie były związane z tym, co ogląda klient.
W sklepie internetowym można także spróbować przyciągnąć klientów promocjami, podobnie jak w sklepie stacjonarnym. Dobrze zaprojektowana promocja może nie tylko zachęcać do samego zakupu, ale też do odwiedzenia większej ilości zakładek na stronie. Dużą popularnością klientów, a co za tym idzie skutecznością mogą pochwalić się promocje polegające na darmowej dostawie lub na dużej obniżce drugiego i następnego kupowanego produktu.
Prowadząc sklep internetowy trzeba liczyć się z dużą konkurencją – w końcu musimy wybić się na tle sprzedawców z całej Polski. Dlatego warto cały czas go udoskonalać, kreować i testować nowe rozwiązania. Współczesne narzędzie analityczne dostarczają mnóstwo cennych dla handlowca informacji, takich jak np. ścieżki poruszania się konsumentów w witrynie. Mądre korzystanie z nich umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, które w realny sposób podniosą naszą sprzedaż.
W sklepie internetowym merchandising odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrze przemyślana strategia aranżacji możliwości witryny pozwoli na wyróżnienie się na tle konkurencji i budowę zaufanego profesjonalnego wizerunku. Wszystko to po to, aby nakłonić klientów do sprzedaży proponowanych przez nas produktów.01