,

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? 5 korzyści

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? 5 korzyści

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? Czytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze korzyści. Zapraszamy do lektury.

Zakładając firmę, wiedziałeś, że czas pożegnać się z ośmiogodzinnym dniem pracy. Wiesz też, że aby utrzymać się na rynku, nie możesz stać w miejscu. Że musisz wciąż na nowo odczytywać pomysł na swój biznes i z dużą częstotliwością zmieniać swoją ofertę.

1. Świeże spojrzenie 

Na to wszystko byłeś gotowy, prawda? Ale prowadzenie własnego biznesu, o ile nie prowadzi się firmy jednoosobowej, to również konieczność zarządzania ludźmi. No i tu często pojawiają się nieoczekiwane problemy: konflikty w zespole, problem z przepływem informacji, czy nietrafione decyzje rekrutacyjne. Właściciele zazwyczaj posiadają podstawowe kompetencje menedżerskie, ale są one niewystarczające - bez pomocy z zewnątrz komunikacja w ich firmie jest mocno zaburzona.

Zaangażowanie osoby z zewnątrz w rozwiązanie palących problemów może wydawać się dziwnym pomysłem. Tyle czasu mierzysz się z tą sytuacją, a tu ktoś nieznający firmy przychodzi i znajduje rozwiązanie? Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, tak po prostu jest. Dlaczego?

  •  to ktoś, kto nie angażuje się emocjonalnie,
  • ma świeże spojrzenie,
  • rozwiązał tego typu problem już nie raz u swoich poprzednich klientów (i potrafi to potwierdzić referencjami),
  • ... a gdyby formuła doradztwa biznesowego się nie sprawdzała, nie byłaby tak popularna wśród przedsiębiorców - każdy przecież liczy swoje wydatki, a doradztwo to koszt dużo wyższy od, dajmy na to, tradycyjnego szkolenia.

2. Doradztwo biznesowe. Już nie tylko strategia!

Doradztwo biznesowe kojarzy nam się przede wszystkim z mentoringiem i coachingiem. To prawda: pomoc w znalezieniu przyczyn problemów i ich rozwiązaniu, to sztandarowe zadania doradcy. Jednak gdy spojrzymy na statystyki z branży szkoleniowej, zauważymy, że doradztwo dawno już wykroczyło zasięgiem poza  wyżej wymienione tematy

Firmy coraz częściej wybierają długofalową usługę doradztwa, rezygnując z tradycyjnej formy szkoleniowej. Weźmy na przykład doradztwo w zakresie zarządzania zespołem: w standardowym szkoleniu menedżer dowie się, jak dostosować styl komunikacji i delegować zadania w zależności od typu osobowości i stażu pracownika. Jednak nie będzie miał okazji sprawdzić czy jest w stanie zastosować zdobytą wiedzę w konkretnych sytuacjach, na poszczególnych pracownikach. Z kolei wybierając doradztwo będzie miał do swojej dyspozycji trenera na miejscu, w swojej firmie, podczas codziennej pracy. Trener sprawdzi, jak właściciel komunikuje się ze swoimi podwładnymi i podpowie na konkretnych przykładach, jak postępować i jak rozmawiać z danym pracownikiem.

 

3. Rozwiązania dla Twojej firmy i Twoich pracowników. I nikogo innego!

Czasem jednak samo szkolenie nie wystarcza: zabraknie czasu, motywacji lub, korzystając z wcześniej użytego przykładu komunikacji przełożony-pracownik, po prostu trafimy na trudnego do “rozczytania” pracownika. Nie dopasujemy stylu komunikacji do jego potrzeb. W takiej sytuacji właśnie pojawia się potrzeba skorzystania z doradztwa. W rozmowie z pracownikiem towarzyszyć będzie nam trener. Bazując na swoim doświadczeniu i szerokiej wiedzy z zakresu psychologii, odkryje jego potrzeby i lęki, a także prawdziwe przyczyny problemów w porozumieniu.

Dlatego właśnie doradztwo nie tylko sprawdzi się w ramach coachingu/mentoringu, ale również jest świetną alternatywą dla szkoleń wszędzie tam, gdzie chcemy poprawić komunikację interpersonalną:

  • zarządzanie zespołem,
  • komunikacja w zespole,
  • delegowanie zadań
  • budowanie pozycji lidera w grupie,
  •  sprzedaż B2B - budowa długofalowych relacji z klientem.

Co wybrać? Doradztwo czy szkolenie? Rozwiąż nasz test i sprawdź sam!

doradztwo czy szkolenie test

4. Realne efekty w pakiecie (albo zwrot pieniędzy)

Chyba najbardziej widoczną korzyścią z wykupienia usługi doradztwa jest wysoka mierzalność jej efektów. W odróżnieniu od szkolenia tutaj trener bierze pełną odpowiedzialność za przyswojenie i wdrożenie w codzienne obowiązki przekazanej wiedzy przez pracowników. Przed rozpoczęciem usługi trener spisuje z klientem umowę, w której zawierają oczekiwane, bardzo konkretne efekty współpracy. Może to być na przykład wzrost sprzedaży o 20%, czy przyspieszenie pracy danego działu o 15%.

5. Korzyść będąca odpowiedzią na potrzebę

Doradztwo to usługa wybierana przez coraz więcej firm. Widzimy to również na własnym przykładzie: z roku na rok przybywa klientów, którzy zamiast tradycyjnego szkolenia, proszą nas o kompleksową pomoc w miejscu pracy, o “trening w pracy”, ramię w ramię z pracownikiem/zespołem/menedżerem. Widoczne jest coraz większe zainteresowanie kompetencjami miękkimi: komunikacją w zespole czy zarządzaniem czasem, radzeniem sobie ze stresem czy zapobieganiem wypaleniu zawodowego.

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa biznesowego? Bo to niezwykle skuteczna forma usługi szkoleniowej, a fakt ten potwierdza liczba firm wybierających właśnie ten rodzaj consultingu. Dodatkowo jej popularność napędza dostępny obecnie wysoki poziom dofinansowania tego typu usług. W “Warto Szkolić” pozyskamy dla Ciebie środki na doradztwo biznesowe, nawet do 100% wartości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: doradztwa i dostępnych opcji dofinansowania. Realizujemy doradztwo również w ramach Akademii Menedżera PARP.

 

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *