,

Zasady Fifo, Lifo i Fefo – kilka słów o technikach składowania

Zasady Fifo, Lifo i Fefo – kilka słów o technikach składowania

Zasady Fifo, Lifo i Fefo

Jedną z branż, chętnie korzystających z naszych usług szkoleniowych jest branża magazynowa. Przygotowaliśmy cykl szkoleń, które stanowią esencję gospodarki towarowej. Wyposażamy naszych kursantów w niezbędną wiedzę na ten temat i wskazujemy na dostępne w tym zakresie techniki i narzędzia, które wspierają organizację i rozwój firm w tej branży. Między innymi istotnym, podejmowanym przez nas zagadnieniem, są techniki składowania. O zasadach wykorzystania zasad Fifo, Lifo i Fefo w sklepach pisaliśmy tutaj.

Zasada Fifo (First in first out)

W branży magazynowej funkcjonują trzy podstawowe sposoby składowania – Fifo, Lifo oraz Fefo. Pierwsza z nich opiera się na zasadzie ciągłego przepływu towarów. Tłumacząc z angielskiego – pierwsze przyszło, pierwsze wychodzi. Metodę tę stosuje się najczęściej w tak zwanych magazynach "przelotowych". Poprawne wykorzystanie tej techniki zakłada nie tylko selektywność jednostek ładunkowych, ale również odpowiednią infrastrukturę magazynową. W jaki sposób powinna wyglądać przestrzeń magazynu? Powinna być ona wyposażona w rzędowe regały paletowe, regały wspornikowe i przesuwne, a także sieć przenośników. Ten system ułatwi bowiem selektywność towarów.

Zasada Lifo (Last in first out)

Swoistym przeciwieństwem zasady Fifo jest Lifo. W odniesieniu do tej koncepcji magazyn jest pewnego rodzaju "workiem", zawsze bierzemy to, co jest na wierzchu. Tłumacząc z angielskiego – ostatnie weszło, pierwsze wychodzi. Lifo jest raczej rzadko stosowaną metodą, ponieważ nie sprawdza się w zbyt wielu branżach. Musimy mieć bowiem do czynienia z towarami, które nie ulegają starzeniu. Magazynowanie przy użyciu tej metody jest jednak najprostsze, ponieważ nie ma konieczności zachowania dostępu do każdej jednostki ładunkowej. Tutaj najbardziej optymalną infrastrukturą są regały paletowe lub regały wspornikowe.

Zasada Fefo (First expired first out)

Nieco bardziej złożoną metodą jest natomiast Fefo. Jak wskazuje angielska nazwa "first expired first out", czyli "pierwsze tracące ważność, pierwsze wychodzi". Zgodnie z tą zasadą z magazynu wydaje się w pierwszej kolejności ten towar, który ma najkrótszą datę ważności. Zasada Fefo jest najczęściej stosowana w przemyśle spożywczym oraz magazynach, gdzie składowane są produkty z określoną datą ważności. W związku z tym, iż przy tej metodzie kładzie się ogromny nacisk na selektywność, infrastruktura magazynowa powinna obejmować, tak jak przy Fifo, rzędowe regały paletowe, regały wspornikowe, przesuwne oraz sieć przenośników.

Zasady Fifo, Lifo i Fefo kluczem do sukcesu

Odpowiednie zastosowanie metod Fifo, Lifo i Fefo pozwala na efektywne zarządzanie towarami w przestrzeni magazynowej oraz sklepowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie z nich korzystać, wypróbuj oferowane przez naszych specjalistów szkolenia. Do kogo są one skierowane? Wiedza na temat technik składowania przyda się zarówno pracownikom sklepów, kadrze kierowniczej i managerom, a także handlowcom. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz lub zadzwoń do nas.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *