,

Dlaczego warto być asertywnym?

Dlaczego warto być asertywnym?

Asertywność jest dziś terminem szeroko rozpowszechnionym. Cytując Wikipedię można powiedzieć, że jest to: „w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych”. Nie wszyscy jednak wiedzą, co to dokładnie oznacza. Wielu z nas, słysząc słowo „asertywność”, odruchowo się krzywi.

Kojarzy się nam ona bowiem z zachowaniami takimi jak agresja, egoizm czy wyrządzanie komuś przykrości. Nic bardziej mylnego. „Otóż bycie asertywnym to wyrażanie w nieagresywny, lecz stanowczy sposób własnego zdania i emocji oraz poszanowanie swoich praw, przy równoczesnym poszanowaniu praw i poglądów innych ludzi.” Asertywność zatem, to jakaś przyjaźń do siebie, dobre traktowanie własnej osoby. Jednak czy szanujemy własne pragnienia, własne wartości i potrzeby? Czy może odpuszczamy? Usuwamy się w cień? Czy nieśmiałość albo wyrachowanie nie powstrzymują nas, kiedy chcemy powiedzieć „ja tak nie uważam!”? Asertywność więc, to także „gotowość do stawania w swojej obronie, to otwarte bycie tym, kim jestem. […] Być asertywnym, to żyć autentycznie, mówić i działać zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami”.

Tego typu zachowanie daje wiele korzyści, m.in. pozwala na bycie sobą, daje nam poczucie mocy sprawczej czy też pomaga w budowaniu ciepłych i szczerych relacji z ludźmi. To ostatnie ma szczególne znaczenie w naszej codziennej pracy. W firmie i poza nią, codziennie stajemy w gąszczu niezliczonych spraw i właściwie prędzej czy później, wszystkie one prowadzą nas do jakiejś osoby – jesteśmy „skazani” na kontakty z innymi. Od tego jak czujemy się w owych relacjach zależy jakość naszego życia osobistego, jak również nasz sukces w pracy. Jak zatem powinna wyglądać asertywność w pracy? Nasza postawa powinna być rezultatem nastawienia: „ja jestem w porządku (mimo wielu moich wad). Mam prawo być sobą. Ty jesteś w porządku. Masz prawo być sobą.” Obie stront są tak samo ważne i takie właśnie podejście ułatwia szanowanie ludzi i – na zasadzie wzajemności – prowokuje do szanowania nas samych. Jak powiedział A. Townend: „Korzyści wynikające z rozwijania asertywności w sobie mają zasadnicze znaczenie w sytuacji pracy, jak i w codziennych działaniach: pomiędzy Tobą a otoczeniem powstaje bowiem związek oparty na wzajemnym zaufaniu, co jest równoznaczne z tym, że każdy stopniowo określa swoją pozycję wobec innych i potrafi wzmacniać pozytywne nastawienie do nich, jednocześnie wspierając takie samo podejście we własnym otoczeniu.” Jak zatem nauczyć się asertywności?

Dobra wiadomość jest taka, że nie jest ona zakodowana w genach. Można się nauczyć być asertywnym, jednak warto pamiętać, że asertywności uczymy się przez całe życie, od urodzenia krok po kroku. Wiadomo, że nikt nie stanie się z dnia na dzień innym człowiekiem, jednak posiadając odpowiednie narzędzia i zapał jesteśmy w stanie zobaczyć różnicę w swoim zachowaniu już w przeciągu tygodnia.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *