Zarządzanie potencjałem firmy i pracowników. Jak robić to skutecznie?
Zarządzanie potencjałem firmy i pracowników. Jak robić to skutecznie?
Każdy biznes to pewien rodzaj relacji. Zależności między pracodawcą a pracownikami mają olbrzymi wpływ na to, jak funkcjonuje cała organizacja. Dlatego też stworzenie zgranego zespołu to element, do którego dąży większość osób zarządzających tzw. zasobami ludzkimi.
Świadomość potencjału zatrudnionych pozwala też skutecznie reagować w trudnych sytuacjach i znajdować satysfakcjonujące rozwiązania. Dowiedz się, jakie działania mają udowodnioną skuteczność oraz jak je wdrożyć w firmie.
Potrzeby pracowników. Czego oczekują od pracodawcy?
Podpisanie umowy z kandydatem i omówienie warunków współpracy to tylko pierwszy etap ustalenia wzajemnych oczekiwań. Z biegiem czasu zmieniają się potrzeby i okoliczności. Dlatego warto, żebyś na bieżąco kontrolował, czy osoby pracujące w Twojej firmie są zadowolone ze swojej kariery zawodowej.
Najlepszym sposobem, aby uzyskać te informacje, jest przeprowadzanie anonimowych ankiet oraz spotkań ewaluacyjnych. Okazja do szczerej rozmowy daje pole do tego, aby utrzymać wysoką motywację oraz na bieżąco reagować na pojawiające się trudności.
Warto też, żebyś miał świadomość, że nie zawsze największym motywatorem do zaangażowanej pracy są pieniądze. Pracownicy równie wysoko cenią możliwość rozwoju kariery. Część osób czuje satysfakcję ze zmiany stanowiska. Inni potrzebują nowych zadań.
Dobrym pomysłem, który wpływa na większą motywację pracowników, jest też mentoring. Polega on na tym, że osoby z dłuższym stażem i większym doświadczeniem wdrażają nowozatrudnionych. Takie działanie pozwala budować autorytet i sprawia, że specjalista czuje się doceniony.
Menadżer, który ma świadomość tych różnorodnych oczekiwań, potrafi zaproponować satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania. Warto też, abyś trzymał rękę na pulsie, monitorując wszelkie zmiany, oraz wiedział, jakie są największe aktualne wyzwania na rynku pracy.
Taką szeroko dyskutowaną kwestią jest z pewnością umożliwienie wykonywania obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy, czyli home office. Dobrze, jeśli z wyprzedzeniem przeanalizujesz, komu możesz je zaproponować, i przygotujesz argumenty na wypadek, gdy uzasadniona będzie odmowa.
Wysoko wykwalifikowany specjalista czy wszechstronnie utalentowana osoba?
Od dłuższego czasu specjaliści zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi liczą się z tym, że powinni wykazać się dużą elastycznością. Otwartość na różne rozwiązania i umiejętność odnalezienia się w sytuacjach kryzysowych są kluczowe dla sprawnego kierowania biznesem.
Dlatego też sprawdza się inwestowanie w tych pracowników, którzy również są gotowi na to, aby podejmować się różnorodnych wyzwań. Takie podejście stoi w kontrze do klasycznego nastawienia na zatrudnianie tylko wysoko wykwalifikowanych specjalistów w swoich dziedzinach.
Jeśli zbudujesz różnorodny i silny zespół o różnych kompetencjach, jest spora szansa, że poradzi on sobie nawet z najbardziej nietypową sytuacją. To z kolei z pewnością przyczyni się do utrzymania ciągłości pracy i nie narazi firmy na dotkliwe straty.
Jak osoby zarządzające potencjałem pracowników mogą rozwijać swoje menadżerskie umiejętności?
Bazowanie na zdobytym już doświadczeniu to aktualnie za mało, aby sprostać wszystkim pojawiającym się wyzwaniom. Dlatego warto, abyś był na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku pracy i umiał wdrożyć rozwiązania, które sprawdzą się w Twojej organizacji.
Osoby zarządzające, w tym menadżerowie działów HR, mają znaczący wpływ na satysfakcję pracowników współpracujących z firmą. Lepiej jest zatem nauczyć się tego, jak zarządzać potencjałem zespołu, niż stale przeprowadzać rekrutacje, aby uzupełnić pojawiające się wakaty. Proces ten generuje duże koszty i często ma wpływ na ostateczny wynik finansowy.
Jednym z najlepszych sposobów na rozwój kompetencji jest udział w szkoleniach dla działów HR. W Warto Szkolić organizujemy kilka różnorodnych warsztatów, które łączą teorię z praktycznymi umiejętnościami. Możesz zapisać się między innymi na szkolenie z:
- przygotowania organizacji do wyzwań rynku pracy;
- zrównoważonego zarządzania potencjałem pracowników;
- podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych osób;
- skutecznej komunikacji w zespole.
Każde ze spotkań podzielono na kilka modułów. Daje to szansę, aby dogłębnie poznać temat i omówić go z różnych perspektyw.
Wytyczanie celów i określanie priorytetów jako bazowa skutecznego zarządzania
Gdy pojawia się problem, to najpierw warto przyjrzeć się jego przyczynie, a później poszukać najlepszego rozwiązania. Nie zawsze źródło trudności tkwi w pracownikach. Czasami spadek motywacji czy pojawiający się chaos to jedynie sygnały pokazujące, że dzieje się coś poważniejszego.
Menadżer, który potrafi zarządzać potencjałem pracowników, to przede wszystkim ktoś, kto nadaje kierunek i jest wsparciem w trudnych momentach. Możesz zbudować swój autorytet poprzez elastyczne podejście i świadomość tego, czego oczekują Twoi podwładni. Pierwszy krok, aby to osiągnąć, to zdobycie odpowiednich kompetencji.