Akademia Menadżera MMŚP - Przywództwo i zarządzanie zespołami w wirtualnym środowisku
Akademia Menadżera MMŚP – Przywództwo i zarządzanie zespołami w wirtualnym środowisku
Przywództwo na odległość różni się od zarządzania zespołem stacjonarnie. Kadry menedżerskie, a także właścicielskie muszą zatem mieć kompetencje zarówno z zakresu zarządzania zespołem w środowisku wirtualnym, jak i osobiście. Aby podnieść poziom umiejętności w tej pierwszej dziedzinie, warto skorzystać ze specjalistycznych szkoleń. To właśnie przywództwo i zarządzanie zespołem z wykorzystaniem technologii informatycznej jest elementem programu „Akademia Menadżera MMŚP — kompetencje cyfryzacji”. Przeczytaj więcej na ten temat!
Przywództwo i zarządzanie zespołem — różnica
Na wstępie określmy, czym jest przywództwo i zarządzanie zespołem. To pierwsze to przede wszystkim:
- wyznaczanie celów,
- budowanie wizji firmy,
- ustalanie strategii,
- ukierunkowanie, motywowanie oraz inspirowanie pracowników.
Przywództwo wykracza zatem myśleniem w przyszłość. Zarządzanie zespołem odnosi się z kolei do obszarów, takich jak na przykład:
- planowanie,
- budżetowanie,
- organizowanie,
- administrowanie,
- wyznaczanie zadań,
- rozliczanie i przygotowywanie dokumentów,
- ustalanie procedur i struktur,
- rozwiązywanie problemów.
Jak zatem widać zarządzanie dotyczy bardziej „tu i teraz” i skupia się na sprawach operacyjno-technicznych. Czym jednak jest przywództwo i zarządzanie zespołem w wirtualnym środowisku?
Akademia Menadżera MMŚP — szkolenia
Wskazaliśmy już w ogromnym skrócie, czym jest przywództwo i zarządzanie zespołem. Prowadzenie zespołu w realiach gospodarki cyfrowej różni się jednak nieco od tego, które odbywa się stacjonarnie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i brak osobistego kontaktu z pracownikami sprawia, że osoby, które są odpowiedzialne za przywództwo i zarządzanie zespołami, muszą nabyć kompetencje z zakresu:
- sposobów motywowania w wirtualnym środowisku,
- wyznaczania celów dla osób, które pracują zdalnie lub hybrydowo,
- monitorowania pracy na podstawie danych.
Szkolenia z tego zakresu mają również ogromne korzyści dla organizacji. Dzięki ich ukończeniu możliwe jest między innymi zwiększenie zaangażowania i efektywności, a także wspieranie rozwoju kompetencji pracowników. Przedsiębiorstwa, do których kierowany jest program „Akademia Menedżera — kompetencje w zakresie cyfryzacji” to mikro, małe oraz średnie firmy z branży usługowej, handlowej oraz produkcyjnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach z zakresu przywództwa i zarządzania zespołami w wirtualnym środowisku w ramach programu „Akademia Menedżera MMŚP — kompetencje cyfryzacji”. Jest on w sporej części refinansowany, a jego główny cel to podniesienie kompetencji kadry menedżerskiej, właścicielskiej, a także zarządzającej. Rozwój zawodowy z zakresu przywództwa i zarządzania zespołem w wirtualnym środowisku to tylko część przewidywanych efektów projektu.