Czy technologia VR wspiera rozwój kompetencji miękkich?
Rozwój umiejętności miękkich jest szalenie ważny bez względu na branżę, w której pracujesz. Jeszcze do całkiem niedawna wspomniane kompetencje były niedoceniane. Badania rynku przeprowadzane przez ekspertów niejednokrotnie wykazały jednak, że wzrasta zapotrzebowanie na umiejętności miękkie. Co wspólnego z ich rozwojem ma technologia VR, czyli wirtualna rzeczywistość?
Technologia VR – co to jest i do czego służy?
Wirtualna rzeczywistość, czyli VR to wytworzony w sposób komputerowy obraz sztucznej rzeczywistości. Dzięki możliwościom współczesnej technologii do złudzenia może przypominać on świat realny. VR daje także możliwość rozwinięcia wielu umiejętności przydatnych w świecie rzeczywistym. Potencjał przestrzennej obecności wykorzystywany jest między innymi w trakcie szkoleń zawodowych. Wirtualny świat pozwala bowiem popełniać błędy bez ponoszenia ich konsekwencji w świecie rzeczywistym.
Możliwe za pomocą technologii VR jest bowiem między innymi:
- przeniesienie się do alternatywnego świata,
- wyrabianie właściwych nawyków i wypróbowywanie nabytych umiejętności,
- oswajanie ze stresem zawodowym.
W związku z tym nierzadko z technologii VR korzystają na przykład przedstawiciele najbardziej stresujących zawodów. Wirtualna rzeczywistość pozwala bowiem na rozwinięcie umiejętności twardych i na przykład naukę udzielania pierwszej pomocy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wirtualna rzeczywistość pozwala również na rozwinięcie umiejętności miękkich.
Umiejętności miękkie – co to jest?
Umiejętności miękkie nie są mierzalne. W związku z tym, aby sprawdzić, jak dana osoba poradzi sobie z konkretnym zadaniem, konieczne jest na przykład zainscenizowanie scenki. Możliwe jest wtedy sprawdzenie, na jakim poziomie są u danej osoby następujące umiejętności:
- komunikatywność,
- asertywność,
- kreatywność,
- odporność na stres,
- kultura osobista,
- organizacja pracy,
- samodyscyplina,
- umiejętność pracy w zespole.
Pracodawcy bardzo cenią ten rodzaj kompetencji, a doskonałym przykładem zawodu, w którym się one przydają, jest sprzedawca bądź też przedstawiciel handlowy. Rozwinąć kompetencje miękkie można wyłącznie przez praktykę, kontakty z ludźmi, a także obserwowanie i analizowanie reakcji w kontaktach towarzyskich. Zarówno tych swoich, jak i pozostałych uczestników interakcji. Mało kto wie jednak, że możliwe jest wykorzystanie technologii VR do szkolenia umiejętności miękkich.
Umiejętności miękkie i technologia VR – jakie możliwości dają szkolenia?
Branża szkoleniowa również stawia na najnowocześniejsze i najbardziej sprawdzone rozwiązania. W związku z tym wykorzystuje także technikę wirtualnej rzeczywistości. Gdy uczestnicy szkoleń zanurzają się w wirtualnym świecie, mogą bezproblemowo doprowadzić do zmiany zachowań społecznych. Na Uniwersytecie Stanforda zostały kiedyś przeprowadzone badania, których wyniki wskazały, że osoby, od których wymagano angażowania się w zachowania altruistyczne, w trakcie symulacji w VR, były bardziej skłonne do podobnych reakcji w prawdziwym życiu. Podobnie wygląda zatem sytuacja, jeśli chodzi o umiejętności miękkie, takie jak na przykład: umiejętność pracy w zespole bądź też asertywność. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że możliwe jest nabycie kompetencji miękkich w ramach szkoleń organizowanych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
ZOBACZCIE RELACJĘ ZE SZKOLENIA Z KOMUNIKACJI Z UDZIAŁEM GOGLI VR:
LINK DO FILMU!!!!