Dlaczego firmy powinny się szkolić?
Dlaczego firmy powinny się szkolić?
Regularne szkolenia pracowników firmy stają się powoli standardem. Nadal jednak istnieje pogląd, że szkolić powinno się wyłącznie osoby, które zaczynają pracę w danej firmie. Taki sposób postrzegania szkolenia sprawia, że dana firma zaczyna zostawać na konkurencją w tyle, ponieważ we współczesnym biznesie obowiązuje zasada – jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz. Dlaczego więc firmy powinny się szkolić? W niniejszym tekście przytoczymy najważniejsze zalety wynikające z regularnych szkoleń dla małych, średnich i dużych firm.
Szkolenie, czyli szansa na zwiększenie wiedzy i kompetencji
Dla większości pracowników, którzy pracowali kiedyś w pracy biurowej, szkolenie kojarzy się z nudnym wykładem wygłaszanym przez jeszcze nudniejszego wykładowcę. Otóż szkolenia firmowe wcale nie muszą tak wyglądać! Wystarczy, że będą przeprowadzane przez ludzi z pasją, którzy szkoleniami zajmują się zawodowo. Warto podkreślić, że szkolenia wykonywane przez profesjonalistów charakteryzują się nie tylko interesującą formą, która angażuje uczestników szkolenia, ale także zawierają bardzo duża dawkę wiedzy teoretycznej, która później sprawdza się w praktyce.
Firmowe szkolenie zawsze poprzedzone jest wykonaniem analizy potrzeb. Dzięki niej zostają ujawnione braki kompetencyjne, zarówno pracowników, jak i kadry zarządzającej. To właśnie z tego powodu profesjonalne szkolenia są treściwe, ukierunkowane na daną tematykę i przede wszystkim pozwalają na skuteczne przekazanie wiedzy, którą można później praktycznie użyć w codziennym życiu zawodowym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż szkolenie w firmie potrafi nie tylko zwiększyć kompetencje pracowników i menedżerów, ale także umożliwia stosowanie rozwiązań, które praktykowało się w podczas warsztatów szkoleniowych.
Czy szkolenie może być także szansą na integrację zespołu
O tym, jak bardzo istotna jest integralność całego zespołu, wie każdy dobry manager. Właściwa komunikacja wśród pracowników, która podparta jest dobrą atmosferą w pracy, potrafi zdziałać cuda. Zawsze świadczą o tym wyniki takiego zespołu. Dlatego też analogiczne rzecz ujmując, niezintegrowany zespół pracuje mniej efektywnie. Podstawą efektywnej pracy w grupie jest świadomość umiejętności poszczególnych jej członków. Dzięki temu wykonywanie poszczególnych zadań przez dobrze zgrany i rozumiejący się zespół jest szybkie, skuteczne i przede wszystkim efektywne.
Sposobów na integrację jest wiele, o czym świadczą najczęściej negowane wyjazdy integracyjne. Okazuje się jednak, że szkolenie także może być bardzo skutecznym sposobem na integrację zespołu. Członkowie teamu poznają lepiej swoich kolegów i koleżanki z pracy na poziomie biznesowym.
Warto zaznaczyć, że dobrze zintegrowany zespół jest w stanie na bieżąco rozwiązywać zaistniałe problemy i komplikacje, co w widoczny sposób przekłada się na jeszcze lepsze wyniki całego przedsiębiorstwa. Zintegrowany zespół jest także mniej podatny na problem migracji pracowników. Szkolenia w firmie stwarzają platformę, dzięki której poszczególni pracownicy mogą poznać się bliżej. Wspólne, grupowe ćwiczenia odsłaniają wszystkie cechy charakteru członków zespołu. Zdecydowanie przydaje się to zarówno managerowi, jak i pozostałym pracownikom, aby odpowiednio przydzielać poszczególne zadania.
Szkolenie firmowe, czyli jak dogonić konkurencję
Konkurencja nigdy nie śpi, dlatego brak rozwoju oznacza regres. Niestety wiele osób w zarządach firm uważa, że szkolenie potrzebne jest tylko wtedy, kiedy nowy pracownik trafia do zespołu, lub gdy team nie przynosi zadowalających efektów. Na szczęście coraz bardziej widoczne jest odejście od tego skostniałego schematu. Powodował on niejednokrotnie upadek i bankructwo, z powodu konkurencji, która potrafiła przystosowywać się do zmian.
Szkolenie firmowe umożliwia nie tylko zwiększenie wiedzy i kompetencji pracowników, ale także jest to jeden z taktycznych ruchów biznesowych przedsiębiorstwa. Regularne szkolenia pozwalają pracownikom cały czas doszlifowywać swoje umiejętności i gromadzić wiedzę, która potrafi się dziś bardzo szybko dezaktualizować. To właśnie z tego powodu szkolenie przeprowadzone kilka lat temu może być już po prostu nieaktualne. Szczególnie w świetle stale ewoluujących sektorów, takich jak branża marketingowa czy IT.
Dzięki regularnym szkoleniom pracownicy mają szansę na skuteczne aktualizowanie swojej wiedzy, a także ulepszanie umiejętności, dzięki którym firma jest konkurencyjna, a jej usługi pożądane.
Czy szkolenie firmowe musi być drogie?
Właściciele firm często odkładają szkolenie na dalszy plan, ze względu na koszty. W przypadku granicy płynności finansowej jest to naturalnie zrozumiałe. Niemniej jednak, nie trzeba mieć nadprogramowych nadwyżek kapitałowych, aby organizować dla swoich pracowników regularne szkolenia. Jak to możliwe?
Otóż kluczem do tanich i jednocześnie bardzo treściwych szkoleń jest możliwość finansowania takiego wydarzenia. Co więcej, szkolenie firmowe może być dzięki temu tańsze nawet o 80%. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w przypadku współpracy z Warto Szkolić, to oni zajmują się pozyskaniem i rozliczeniem dofinansowania, dzięki czemu pracownicy przedsiębiorstwa i kadra zarządzająca mogą skupić się wyłącznie na poszerzaniu swojej wiedzy i doskonaleniu umiejętności oraz kompetencji.