Merchandising w salonikach prasowych – sztuka sprzedawania prasy
Salon prasow jest sklepem nastawionym przede wszystkim na sprzedaż gazet, pozostałe produkty w ofercie są jedynie dopełnieniem ekspozycji, mimo że niejednokrotnie stanowi znaczną część przychodu. Wobec salonów prasowych mają zastosowanie wszystkie zasady dotyczące sklepów mało-powierzchniowych. Jest jednak kilka niuansów dotyczących organizacji ekspozycji tego specyficznego rodzaju asortymentu. W teorii merchandaisingu znaleźć można przydatne wskazówki, które wpłyną na wzrost sprzedaży.
Organizacja ekspozycji
Prasę można pogrupować według kilku różnych zasad i zgodnie z tym podziałem zaplanować jej właściwe ułożenie na regale. Na najniższych półkach powinny znaleźć się dzienniki, które ze względu na duże rozmiary można wykładać na płasko. Wyżej umieszcza się kolorowe czasopisma, eksponując w pierwszym rzędzie okładki, a w kolejnych już tylko ich winiety. Na najwyższych regałach, poza zasięgiem wzroku dzieci, umieszcza się czasopisma dla dorosłych. W przypadku tytułów z dodatkami, które cechują się znaczną objętością, zaleca się wykładanie pojedynczych sztuk. Pozostałe, zapasowe egzemplarze można schować w szufladce u dołu regału. Należy wtedy jednak pamiętać o stałym nadzorze oraz uzupełnianiu ekspozycji.
Dwa kroki do sukcesu
Przy planowaniu ekspozycji salonu prasowego, sprawdzą się dwa popularne sztuczki merchandiserów. Jednym z nich jest przeznaczanie najbardziej eksponowanych miejsc na najlepiej rotujące tytuły. W przypadku regałów z gazetami są to półki na wysokości oczu, a także środkowe części półek. Drugim znanym trikiem, wpływającym na wzrost sprzedaży, jest odpowiednie oświetlenie ekspozycji. Zaleca się zamontowanie oświetlenia punktowego, które podkreśli cały prezentowany asortyment.
Inwestycja kluczem do wzrostu sprzedaży
Czasopisma dla kobiet są często uzupełniane o gadżety mające przyciągnąć klienta lub nagrodzić wiernego czytelnika. Niestety, ten rodzaj asortymentu jest trudny do właściwego wyeksponowania na standardowych regałach. Jednak producenci wyposażenia sklepowego znaleźli rozwiązanie tego problemu, oferując specjalne stojaki, które niwelują ten problem. Zainwestowanie w takie regały i właściwe wkomponowanie ich w ekspozycję, z pewnością przyciągnie klientów i zachęci do powtórnych zakupów.
Szkolenia dla pracowników
W dzisiejszych czasach, gdy konsument jest coraz bardziej wymagający, należy wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. Skorzystanie ze szkoleń u doświadczonych specjalistów z dziedziny merchandaisingu, wpłynie na zwiększenie obrotów sklepu. Zastosowanie przez przeszkolonych ekspedientów sprawdzonych zasad dotyczących organizacji powierzchni sklepowej, przyciągnie klienta i sprawi, że spośród wielu dostępnych placówek zdecyduje się on właśnie na naszą.