Krajowy Fundusz Szkoleniowy - wszystko co powinieneś wiedzieć o dofinansowaniu szkoleń w 2019
Jak co roku, rozpoczyna się okres, w którym można ubiegać się o dofinansowania do szkoleń. Z chęcią podpowiemy Wam co jest najistotniejsze w 2019 roku. Co się zmieniło od poprzedniego roku i na co powinniście zwrócić uwagę.
W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej zaprezentowało propozycje, które nie do końca spodobały się Polskiej Izbie Szkoleniowej, gdyż w opinii Izby nie odpowiadały one rzeczywistym potrzebom przedsiębiorców. W związku z licznymi sprzeciwami, projekt został więc wycofany. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej to, że w założeniach KFS 2019 niewiele będzie zmian – będą one bardzo podobne do tych z 2018 – pisaliśmy o nich tu.
Pula środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego zawsze jest dzielona na: Priorytety tzw. „puli ministra”, która zawiera 80% środków oraz na priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS – pozostałe 20%. W roku 2019 w tej puli łącznie jest 228 138 000 złotych. A więc jest o co walczyć.
Jakie są cele wydatkowania puli i jak działa Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczane są na :
- wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego bądź w spółdzielniach socjalnych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
- wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.
Źródło:https://www.pifs.org.pl/aktualnosci/151-kfs
W ramach puli wydatków rozpatrywane są wnioski, a decyzja trafia bezpośrednio do wnioskodawców. Warto wspomnieć, że zasady te, tak samo jak i pula środków Krajowego Funduszu szkoleniowego jest zmienna. I nie ma sposobu, aby dokładnie przewidzieć, jak będzie się kształtowała w kolejnych latach.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
Oczywiście, pracodawca. Tutaj pracodawcę rozumiemy jako podmiot zatrudniający pracowników w oparciu o umowę o pracę. Niestety, jeżeli zatrudniasz ludzi wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło – w rozumieniu ustawy nie jesteś pracodawcą. To samo tyczy się jednoosobowych działalności gospodarczych, lub osób współpracujących wyłącznie z współmałżonkiem. Tak więc na pytanie jaką należy mieć umowę z pracownikiem – odpowiedź jest jedna – umowę o pracę.
Jestem pracodawcą, chciałbym ubiegać się o dofinansowanie szkolenia w mojej firmie – co dalej?
Przede wszystkim zalecamy pośpiech. Nabór rozpoczyna się już w styczniu. Trwa co prawda do grudnia, ale to właśnie pierwszy kwartał 2019 roku jest zazwyczaj tym najbardziej znaczącym. O procedurze ubiegania się o dofinansowanie pisaliśmy dokładnie tutaj. Warto wspomnieć, że możemy Ci pomóc w późniejszym złożeniu wniosku o dofinansowanie szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – skontaktuj się z nami. Podpowiemy również w kwestiach podatkowych. Wiele osób zastanawia się jaki wpływ ma Krajowy Fundusz Szkoleniowy na podatek VAT czy podatek dochodowy, a także jakie dokumenty/załączniki należy dołączyć do wniosku. Chętnie na te pytania odpowiemy, a także podpowiemy jak zaksięgować szkolenia.
Jakie szkolenia mogą być dofinansowane?
Tak naprawdę wszelkie, które spełniają wymogi opisane powyżej. Inaczej mówiąc: są zgodne z priorytetami wydatkowania. Warto zapoznać się z listą zawodów deficytowych. Na nie najłatwiej jest pozyskać środki z Krajowego funduszu Szkoleniowego. Wykaz zawodów dostępny tu: https://barometrzawodow.pl/pl/polska/prognozy-dla-wojewodztw/2019/.18……1..-1..0.1.1.. . W podanym linku możesz sprawdzić listę zawodów bezpośrednio w twoim województwie! Ze względu na naszą bardzo szeroką ofertę szkoleń, możemy znacznie pomóc w podnoszeniu kompetencji Twoich pracowników. Warto więc zapoznać się z naszą ofertą przed wyborem szkolenia – oczywiście polecamy się we wszystkich dziedzinach.
Podsumowując – rok 2018 zbliża się ku końcowi. Teraz jest odpowiednia pora na rozpoczęcie działań, które pomogą stworzyć nowe perspektywy dla Twojej firmy w nadchodzącym roku. Teraz jest najlepszy czas na dokładne zbadanie potrzeb firmy oraz analizę kompetencji pracowników. Oczywiście pod kątem ewentualnych szkoleń, na które można zdobyć dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jeżeli nie wiecie od czego zacząć – zapraszamy do umówienia się na bezpłatne spotkanie z naszym prezesem Marcinem Grzelakiem. Zadzwoń pod numer telefonu 882-081-654 i umów się na spotkanie w wybranym terminie. Nasz prezes przyjedzie do Twojej firmy, aby zbadać jej potrzeby. Na takim spotkaniu porozmawiamy o tym jak i na jakie szkolenia pisać wniosek, aby miał jak największe szanse na pozytywne rozpatrzenie przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Mamy duże doświadczenie i wiemy, co należy zawrzeć we wnioskach a czego najlepiej unikać. Zapraszamy do kontaktu, gdyż bardziej wykwalifikowani pracownicy pomogą Ci świadczyć usługi lepszej jakości, co koniec końców spowoduje wzrost przychodów Twojej firmy. Jako przedsiębiorca na pewno patrzysz gruntownie, wszechstronnie i przyszłościowo. A więc zadbaj o to, żeby za rok o tej porze, Twoja firma stała na wyższym szczeblu rozwoju.