,

Budowanie Zespołu

Budowanie Zespołu

Silny i zgrany zespół to filar każdego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Stworzenie takiego zespołu wymaga działań ukierunkowanych na budowanie zespołowego poczucia celu i wartości oraz rozwijania zdolności współpracy i efektywnej komunikacji. Pamiętać przy tym należy, że tworzenie zespołu jest procesem, który przebiega stopniowo. Niezwykle ważne jest ustalenie reguł współpracy, dzięki którym uniknie się zbędnych konfliktów. Poza tym, każdy członek zespołu powinien mieć wyznaczoną rolę, jak również indywidualne cele do zrealizowania.

Aby więc z grupy osób powstał zgrany zespół należy przestrzegać określonych reguł, a są nimi m.in.: właściwa organizacja pracy, precyzyjne stawianie celów, umiejętne tworzenie planów, odpowiedni podział zadań, efektywne motywowanie pracowników, egzekwowanie wykonania zadań, dyrektywność, czy też skuteczne rozwiązywanie konfliktów. Warto też wiedzieć, że aby dany zespół był skuteczny, musi posiadać określone cechy: wspólny cel i wskaźniki jego realizacji, zaangażowanie w realizację zadania (sam cel musi być motywujący), atmosferę zaufania, poczucie przynależności do zespołu oraz fachowość (wiedza, doświadczenie i umiejętności potrzebne do rozwiązania problemu lub zadania). Konstruowanie zespołu jest sztuką, nauką i umiejętnością. Sztuka polega na traktowaniu zespołu jako całości, wspólnym rozwiązywaniu problemów, a także odwracaniu uwagi pracowników od drobnych niepowodzeń. Nauka z kolei opiera się na zachowaniu ludzi i ich emocjach oraz reakcji na to co było i będzie. Niezwykle istotną rolę w budowaniu zespołu odgrywa komunikacja, o której rozwój powinien dbać każdy lider.

Przedstawiamy zatem kolka zasad sprawnej komunikacji z zespołem:

1. informuj ludzi o zmianach,

2. pytaj zespół o zdanie,

3. słuchaj pomysłów swoich podwładnych

4. rozmawiaj ze swoimi pracownikami, staraj się ich lepiej poznać,

5. krytykuj tylko w sposób konstruktywny,

6. chwal za dobrze wykonana pracę,

7. bądź “dostępnym szefem” - wyznacz czas, kiedy inni współpracownicy mogą przyjść do ciebie z problemami,

8. przekazuj informacje zwrotne o efektach pracy indywidualnej i zespołowej,

9. wyjaśniaj nieporozumienia, bądź gotów rozwiązywać konflikty.

Budowanie zespołu rozwija, pogłębia, ale przede wszystkim integruje pracowników. Pomaga ono rozwiązywać problemy komunikacyjne, ale również poprawia skuteczność działania zespołu poza murami biura. Podsumowując, pragniemy przypomnieć, że budowanie zespołu to proces i potrzeba czasu, żeby zaczął on działać efektywnie a grupa osiągnęła spójność. Dlatego też warto zadbać o ten proces, gdyż siła organizacji tkwi w składających się na nią zespołach.

Śledź nas i Udostępniaj w sieci społecznościowej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *